YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netanyahu resmen meydan okudu!
İsrail Başbakanı Netanyahu, 5+1 ülkelerinin İran'a bir teklif sunacağını iddia ederek 'İsrail tamamen bu teklifin karşısındadır.' dedi.
Netanyahu resmen meydan okudu!
08 Kasım 2013 / 22:46 Güncelleme: 08 Kasım 2013 / 22:46

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'la sürdürülen nükleer görüşmeler sırasında, 5+1 ülkelerinin İran'a bir teklif sunacağını iddia ederek "İsrail tamamen bu teklifin karşısındadır. İsrail her zaman her türlü tehdide karşı, tek başına kendisini savunma hakkını saklı tutar" dedi.

"Tekliften memnun değiliz"

Netanyahu, İsrail Hükümeti ve Dünya Yahudi Komiteleri Ortak Strateji Konferansı'nda yaptığı konuşmada, İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında, Cenevre'de ikinci turu bugün başlayan nükleer müzakerelerde, "İran'a yapılacak tekliften" memnun olmadıklarını söyledi.

"Tarihi hata olur"

Söz konusu teklifin ne olduğunu açıklamayan Netanyahu, müzakerelerin, İran'ın yeniden nükleer silah yapabilme yeteneğini kazanacağına olanak sağladığını savunarak şunları söyledi: "Bunları kabul etmenin tarihi boyutta bir hata olduğuna inanıyoruz. Bunlar tamamen reddedilmelidir. İsrail tamamen bu teklifin karşısındadır. İran, nükleer silah çalışmalarını yürüttüğü tesisleri tamamen dağıtmadan İran'a yapılan baskının bitirilmemesi gerekir. İsrail her zaman her türlü tehdide karşı tek başına, kendini savunma hakkını saklı tutar."

"İran için yüzyılın anlaşması"

Netanyahu yaptığı konuşma sonrası kendisini ziyarete gelen Amerika Birleşik Devletleri Kongre üyelerine yaptığı açıklamada da "Eğer aldığım 5+1'in sunacağı teklif haberleri doğruysa bu İran için yüzyılın anlaşmasıdır. İran temelde hiçbir şey vermiyor. Bu büyük bir hata, İran'ın içindeki tüm basıncı tahliye edecek, bu acıklı bir tarihi hatadır" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Netanyahu'nun, açıklamaları, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin İsrail'den ayrılmasının hemen ardından yapması dikkati çekti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler