YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netanyahu: Filistinliler barış istemiyor
Netanyahu: Filistinliler barış istemiyor
02 Ocak 2014 20:07
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e, İsrail’in, Filistinlilerin bir barış anlaşmasına varılması taraftarı olup olmadıklarını sorguladığını söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e, İsrail’in, Filistinlilerin bir barış anlaşmasına varılması taraftarı olup olmadıklarını sorguladığını söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail-Filistin barış müzakerelerini yeniden canlandırmak ve iki devlet yetkilileri arasında ortak bir zemin bulunmasına destek olmak üzere Kudüs’ü ziyaret eden ABD’li Dışişleri Bakanı Kerry ile bir araya geldi. İkili, düzenledikleri ortak basın toplantısında İsrail-Filistin barış müzakerelerini ele aldı.

İsrail’in, Filistinlilerin bir barış anlaşmasına varılmasını istediğinden emin olamadığını dile getiren Netanyahu, “Filistinli liderlerin eylemleri ve sözlerini göz önüne aldığımızda, İsrail olarak barış istedikleri konusunda şüphe duyuyoruz” diye konuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, İsrail vatandaşlarına yönelik gerçekleştirilen son terör eylemlerini kınamamasını eleştiren İsrailli Başbakan, “Filistinli liderler insanlarını barışa hazırlamak yerine onları İsrail’e karşı kışkırtıyor. Barış, İsrail’in bir Yahudi devleti olduğunun kabul edilmesi anlamına geliyor. Abbas’ın da terörü lanetleyerek barışı kucaklaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise gelecek haftalarda her iki tarafın da “zor seçimler” yapmak zorunda kalacağını söyledi. Önümüzdeki 3 gün boyunca Netanyahu ve Abbas ile yapacağı görüşmelerde “müzakerelerin ana hatlarını oluşturacak bir çerçevede farklılıkları azaltmak için her iki tarafla da çalışmayı planladığını” belirtti. “Sorunların ve parametrelerin neler olduğunu biliyoruz” diyen Kerry, “Liderlerin yakında zor tercihler yapması gerekeceği zamanlar geliyor” şeklinde konuştu.

Kerry, çerçeve anlaşmasının tasarısının, her iki tarafın da son 5 ay içerisinde gerçekleştirilen 20 turluk görüşmelerde dile getirdikleri fikir ve görüşlerle koordinasyon halinde hazırlanacağını ifade ederek, “Bu taslak, bütün temel sorunlara hitap edecek. Benim buradaki rolüm, ABD’nin fikirlerini empoze etmek değil, tarafların fikirlerinin gerçekleştirilmesini kolaylaştırmak” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ayrıca, Netanyahu’nun, İsrail’de karşı karşıya kaldığı eleştirilere rağmen Oslo Anlaşması öncesi tutuklanan Filistinli mahkumların serbest bırakılmasına ilişkin sözünü tutmasından da övgüyle bahsederken, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın da Gazze Şeridi ve Filistin liderliğindeki muhalefete karşın müzakerelerin devam etmesi yönünde harcadığı çabaları methetti.

Kerry’nin bu ziyareti, Filistin ile İsrail arasında bir çerçeve anlaşmasının temellerinin atılması hedefiyle 1 seneden az bir süre içerisinde bölgeye yaptığı 10’uncu ziyaret oldu.

ABD Dışişleri Bakanı’nın İsrail Başbakanı ile yarın öğleden sonra tekrar görüşecek. Kerry aynı günün akşam saatlerinde ve Cumartesi sabahı ile akşamı ise Mahmud Abbas’la bir dizi görüşmeler yaptıktan sonra Kudüs’e geri dönerek yeniden Netanyahu ile bir araya gelecek. Pazar günü de her iki tarafla ayrı ayrı görüşmeler yapması beklenen Kerry, daha sonra Ürdün’e geçecek.

 

İHA

Dünya'yla alay etmenin faturasını tarihte sürekli ödediniz
 // Mühr-ü Süleyman
Öyle görünüyor ki akıllanmamakta israrcısınız. Tarihte Yahudiler kadar kırıma işkenceye hatta yokedilme tehlikesine maruz kalmış başka bir kavim var mı?
YOK ! NEDEN ? sorgulamayacaksınız değil mi? Çünkü sorguladığınızda Filistin kıyımını sürdüremez her gün masum insanlara işkence yapamaz, bazen teker teker bazen topluca öldüremez, hergün Filistin topraklarından yeni dönümleri kendi topraklarına katamazsınız değil mi?
Bugün siz acımadıkça, devran dönecek, yarın da size acıyan olmayacak
DÜŞÜNÜN...
02 Ocak 2014 Perşembe 22:23
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler