YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netanyahu: Filistin İslami Haraketi'nin yasaklanmasında kararlıyız
Netanyahu: Filistin İslami Haraketi'nin yasaklanmasında kararlıyız
29 Kasım 2015 17:58
İsrail Başbakanı Netanyahu, "Vatandaşlık yasasında kararlı olduğumuz gibi 1948 Filistin İslami Haraketi'nin faaliyetlerinin yasaklanması konusunda da kararlıyız" dedi.

İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Bakanlar Kurulu'ndaki konuşmasında, İslami Hareketin faaliyetlerinin yasaklanmasını öngören karar aleyhinde bazı söylemlerin olduğunu belirterek, "Bunlar kararımızı asla değiştirmeyecek. İsrail'in bir demokratik Yahudi devleti yani Yahudi ulus devletinin oluşumu şeklinde düzenlenecek vatandaşlık yasasında kararlı olduğumuz gibi bu konuda da kararlıyız" ifadelerini kullandığı kaydedildi. 

Öte yandan Netanyahu'nun Batı Şeria'daki toprakların Filistin yönetimine verilmeyeceğinin altını çizerek, "Filistinlilere ne 40 bin dönüm, ne 10 bin dönüm ne de bir metre toprak verilmesi söz konusu değil" şeklinde konuştuğu aktarıldı. 

İsrail basınında, Netanyahu'nun Filistin yönetimine tek taraflı toprak vereceğine ilişkin haberler yer almıştı. 

İsrail güvenlik kabinesi 16 Kasım'da, Şeyh Raid Salah liderliğindeki hareketi, "Filistin'deki olayların arkasında olduğu" gerekçesiyle "yasa dışı örgüt" ilan etmişti. Söz konusu karar Batı Şeria'nın yanı sıra İsrail'in çeşitli bölgelerinde protesto edilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler