YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netanyahu Erdoğan'dan böyle özür diledi!
İsrail'in eski ABD Büyükelçisi Michael Oren yazdığı kitapta, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Erdoğan'dan nasıl özür dilediğini açıkladı.
Netanyahu Erdoğan'dan böyle özür diledi!
25 Haziran 2015 / 09:01 Güncelleme: 25 Haziran 2015 / 09:38

Büyükelçi Michael Oren'in 2009-2013 arasında Washington'da görev yaptığı sırada yaşadıklarını anlattığı Ally isimli kitabı ilk kez Mavi Marmara krizi ardından gelen İsrail özrüne dair çarpıcı detaylar verdi.

Önceki gün piyasaya çıkan kitaba göre İsrail'in Mavi Marmara saldırısının ardından dönemin ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi için baskı yaptı.

Oren'e göre Clinton, Türkiye'den özür dilenmesinin Başkan Barack Obama için kişisel önemi olduğunu söyledi. Obama'nın İsrail'in özür dilemesi için yaptığı baskılar Mart 2013'te Tel Aviv gezisine kadar devam etti. Oren'in kitabında ilk kez Netanyahu'nun Obama'nın yanındayken 23 Mart 2013'te dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'dan özür dilerken halini gösteren bir fotoğraf da bulunuyor.

Obama: Dostum Recep

Oren özür anlarını, "Obama ve Netanyahu aralarında küçük bir masa ve telefon olduğu halde karşılıklı oturdular. Obama, Erdoğan'a 'Dostum Recep' dedi. Obama ve Netanyahu telefonu kapadı ve herkes ayaklarını uzattı, sevinmeye başladı. El çakışmalar, sarılmalar vardı" şeklinde anlattı.

 // Rasim DUMAN
"Kinindan cekilmis kilic"a benzettigim kahraman Cumhurbaskanimiz, İslam'in izzet ve vakarini hakkiyla temsil ediyor. Rabbim omrunu,hizmetlerini ve sagligini uzun ve daim eylesin....
25 Haziran 2015 16:50
he
 // he
he yaw he...
25 Haziran 2015 Perşembe 09:32
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler