YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Neonazi bilgilerini silin talimatı
Neonazi bilgilerini silin talimatı
13 Şubat 2012 11:02
'Alman polisine elindeki Neonazi bilgilerini silme talimatı verildi'
Almanya'da Neonaziler tarafından öldürülen sekizi Türk on kişinin cinayetinin aydınlatılması konusunda önemli ipucu olabilecek bilgilerin, Federal Emniyet Dairesi'nde (BKA) silindiği iddia edildi.

Bild am Sonntag (BamS) gazetesi, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüne yönelik soruşturma çerçevesinde ele geçirilen iki cep telefonundaki bilgilerin sildirildiğini tespit etti. Bu cep telefonlarından birinin, aşırı sağcı katilleri desteklediği için gözaltına alınan Andre E.'ye ait olduğu belirtildi. On yılı aşkın bir süre yeraltında saklanarak, on kişiyi katleden NSU aşırı sağ terör örgütünün açığa çıkması, Alman emniyet birimlerinin hata ve ihmallerini de gündeme getirmişti.

 

BamS gazetesinin, BKA yazışmaları ve gizli belgelere dayanarak yaptığı habere göre, BKA yetkilisi Alexandra-Maria F., Bonn Federal Polis (Bundespolizei) teşkilatında görev yapan başkomiser Jens B'ye 9 Aralık 2011 tarihinde gönderdiği bir mektupta, dinlenen iki cep telefonuyla ilgili bilgilerin kendilerinde olduğunu, bu nedenle silinmesini istedi. Bilgilerin silindiği Nokia ve Ericson markalı iki cep telefonundan birinin, aşırı sağcı katilleri desteklediği gerekçesiyle gözaltına alınan Andre E.'ye ait olduğu belirtildi. 24 Kasım tarihinde gözaltına alındığı sırada elinden düşürdüğü cep telefonundaki bilgilerin Andre E. hakkında hazırlanan suç dosyasında yer almaması dikkat çekiyor. Haberde, BKA'nın bu şekilde aşırı sağcı çevreler içindeki muhbirlerin açığa çıkmamasını amaçladığı iddia ediliyor.

Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich BKA yönetiminden 'kapsamlı açıklama' talep ederken, Federal Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Wolfgang Bosbach, bir şeylerin gizlendiği yönünde en ufak bir şüphenin bile uyanmaması gerektiğini söyledi. Yeşiller Partisi Federal Milletvekili ve Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi Memet Kılıç ise olayı, "BKA suçüstü yakalandı" diye değerlendirdi. Bilgilerin kaydedilmesi konusunda hep ısrarcı olan BKA'nın 'kendine ait bilgiler söz konusu olduğunda bilgilerin saklanmasına karşı' olduğuna dikkat çeken Kılıç, "Federal Suç Dairesi, kanunî düzenlemeler nedeniyle bilgilerin belirli bir zamanın ardından silinmesi gerekliliğini eleştirmişti. Şimdi ise NSU'ya ilişkin belgelerin orijinallerini imha ettirdikleri ortaya çıktı. Belgelerin güvenlik kopyalarıyla ise ne yapmak istediklerini bilmiyoruz. BKA bunu kamuoyuna açıklamak zorunda." dedi. BKA'nın bir sözcüsü, bilgilerin farklı yerlerde toplanmasını önlemek amacıyla BKA'nın, mevcut telefon bilgilerine ait kopyaların silinmesini istediği açıklamasını yaparken, kurumun Başkanı Jörg Zierke ise haberdeki iddiaları yalanladı. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler