YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Neo nazilere orduda eğitim
Türk cinayetlerini işleyen Neo Naziler'in üye olduğu aşırı sağcı parti NDP yöneticilerinin, Alman ordusunun kurduğu 'Yedekler Topluluğu' adlı kuruluşta silah eğitim aldığı ortaya çıktı. Alman basını haberi, 'Üniformadaki kahverengi leke' olarak duyurdu
Neo nazilere orduda eğitim
22 Kasım 2011 / 09:38 Güncelleme: 22 Kasım 2011 / 09:41

Türklerin katledildiği Alman Ergenekonu skandalı orduya da sıçradı. Alman ordusu ‘Bundeswehr’in alt kuruluşunun Neo Nazilerin üye olduğu aşırı sağcı NPD mensuplarına silahlı eğitim verdiği ortaya çıktı.

ALMANYA’DA Anayasayı Koruma Örgütü (BfV) desteğinde yüzlerce ırkçı cinayet işledikleri ortaya çıkan Neo Nazi teröristlerinin Alman ordusu (Bundeswehr) tarafından eğitildiği ortaya çıktı. Nazi ‘Alman Ergenekonu’ olarak nitelendirilen skandal büyüyor. Alman ordusunun kurduğu ‘Yedekler Topluluğu’ adlı “paramiliter” kuruluşun Naziler’in üye olduğu aşırı sağcı parti NPD mensuplarına silah eğitimi verdiği bildirildi. Alman basını olayı “Üniformadaki kahverengi leke” başlığıyla duyurdu. Hitler’in Kahverengi gömlekli milislerine atıf yapıldı.

 Savunma Bakanlığı’na bağlı   

122 bin üyeli, aralarında muvazzaf generallerin de bulunduğu ve Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan kuruluşun, Türk cinayetlerine adı karışan Neo Nazi teröristlerin üyesi olduğu NPD’nin yöneticilerine silah eğitimi verdiği tespit edildi. Alman kamuoyunu sarsan skandal, NPD’nin yazışmalarının incelenmesinden sonra ortaya çıktı.

Ordudan örgüte araç desteği

Almanya Yedekler Topluluğu’nun asbaşkanı Michael Sauer de, olayın basına yansımasının ardından, devletten yıllık 16 milyon Euro ödenek aldıklarını ve NPD üyelerine silah eğitim verdiklerini kabul etti. Çoğunluğu emekli olmuş askerlerden oluşan kuruluşun aynı zamanda  dolaylı yollardan silah temin ettiği belirlendi. Öte yandan Alman ordusunun askeri hizmeti bitmiş araçları da Neo Nazi örgütün hizmetine verdiği ortaya çıktı. 

Eski dosyalar yeniden açılıyor

Neo Nazi skandalı derinleştikçe eski dosyalar tekrar gündeme gelmeye başladı. Alman adli makamları daha önce Neo Nazi bağlantısı görülmediği için kapatılan dosyaları açmaya başladı. Bunlardan biri de 3 polisin ölümünden sorumlu Michael Berger dosyası. Dosyanın açılmasının nedeni ise Berger’in  BfV’ye bağlı ajan (V-Mann) olduğunun ortaya çıkması. 31 yaşındaki Berger 2000(de Alman polisi Thomas G.’yi öldürdükten sonra olay yerinden kaçarken iki trafik polisinin daha vurduktan sonra intihar etti. Alman makamları olayı araştırmadan dosyayı kapattı.

Savunma Bakanı ‘istisna’ dedi

Neo Nazi teröristlerin Alman ordusu tarafından eğitildiğinin ortaya çıkmasının ardından Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maizie’ne ‘istinsa bir durum’ ifadesini kullandı. Bakanın şoke eden ifadesi şaşkınlıkla karşılandı. Naziler’in 1995 yılında Hamburg’ta ‘Komuta Kurmay Derneği’nde brifing verdiği de belirlenirken, tüm bu skandallara ilişkin muhalefetin soruşturma istediği de ortaya çıktı.

Kışlada illegal silah deposu

Yedekler Topluluğu, eğitim verdiği sivillere kendi üniformalarını giydirdiği bildirildi. Bu arada Bavyera eyaletinde bir kışlada illegal silah deposu ile Nazi eşyaları bulundu. Alman ordusu tarafından askeri hizmeti bitmiş araçların da Neo Naziler’in hizmetine verildiği ortaya çıktı. (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler