YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Neo-conlar kitabı bedava dağıtıyor
Neo-conlar kitabı bedava dağıtıyor
Neo-conlar kitabı bedava dağıtıyor
17 Mart 2008 / 17:00 Güncelleme: 17 Mart 2008 / 00:00

ABD’de Neo-Conlar Hz. Peygambere (sav) hakaretlere içeren bir kitap yayınladı. Neo-conlar İslam dünyasını ayağa kaldıran kitabı bedava dağıtma kararı aldı.


Amerika’da haftalık olarak yayımlanan bir dergi Peygamberimiz Muhammed (sav)’e hakaret eden ve İslam dini ile terörizm arasında bir bağ kuran kitabı abonelerine bedava dağıtma kararı aldığını açıkladı.  


Kitap dağıtma fikri, Hollandalı bir parlamenterin Mart ayı sonunda Kur’an-ı Kerim’e hakaret içeren kısa bir film arz etme ve son olarak bazı Danimarkalı ve batılı gazetelerin Peygamber efendimize (sav) hakaret içeren karikatürleri tekrar yayınlamasına yönelik tartışmaların alevlendiği bir döneme denk gelmesi dikkat çekiyor. 


Amerika’da aşırı sağcılara ve cumhuriyetçilere yakınlığıyla bilinen haftalık “Human Events” dergisi, Robert Spencer’ın yazdığı ve ilk baskısı 2006’da yayımlanan “Muhammed gerçeği: Dünyada en hoşgörüsüz dinin kurucusu” adlı kitabını bedava dağıtacağını duyurdu. 


Dergi bu kararı kitabın ilk baskısı çok az satmasına rağmen aldı. Ayrıca kitap, daha önce İslami kaynakları eleştiren ve İslam’ı terörizmle suçlayan bir kaç kitap kaleme alan yazara karşı Amerikalı Müslümanların büyük öfke duymalarına neden oldu. 


“NEFRETLE YAZILMIŞ” 


Kitap yayınlandıktan sonra İslam Araştırmaları üzerine uzman akademisyenler tarafından eleştirilerle karşılandı. “Muhammed” kitabının yazarı İngiliz yazar Karen Armstrong kitap hakkında şöyle diyor: “Kitap kin ve nefretle yazılmış. Ayrıca içinde çok büyük hatalar var, deliller de görmezlikten gelinmiş”. 


Kitap yalan yere Peygamberimiz Muhammed’i (sav)  “Müslümanları Yahudileri öldürmeye teşvik etmek, Hudeybiye anlaşmasına ihanet etmek ve dünyada günümüze kadar sürecek olan ızdıraplar icat etmekle” suçluyor. 


Kitap ayrıca peygamberimiz Muhammed’in (sav) “elinize geçen tüm Yahudileri öldürün” dediğini iddia ediyor. 


Bu iddialar bağlamında Spencer “kitabında Muhammed’in neden tüm hristiyan ve yahudilere karşı öfkeli olduğunu ve öfkenin günümüze kadar devam eden trajik sonuçlara sebep olduğunu açıklamaya çalıştığını” söyledi. 


“Jihad watch” (Cihadı Takip) ve “Dhimmi Watch” (Zimmileri Takip) adında İslam’a düşman iki kuruluşun idaresini de üstlenen Spencer doğulu ve batılı tarihçileri Peygamberimiz Muhammed’in (sav) hayatını doğru ve tarafsız yazmamakla suçluyor. 


Amerikalı dergi Spencer’in kitabının “doğulu ve batılı tarihçilerin ve Hz. Muhammed’in hayatını kaleme alan yazarların sakladığı gerçekleri açığa çıkardığını” iddia ediyor. Sözkonusu kitap tanıtım yazısındaysa Muhammed’in(sav) terörle zafere ulaştığını iddia ediyor. 


Kitabın tanıtımını ünlü Amerikalı yazar Ann Coulter üstlenmiş. Bilindiği gibi Ann Coulter Amerika’nın önde gelen aşırı sağcı yazarlardan biridir.11 Eylül saldırılarından sonra yazar“ABD İslam ülkelerini işgal etmeli buradaki halkları zorla Hıristiyanlaştırmalı” demesiyle ünlüdür. 


İslam ve Arap kuruluşları Spencer’in Kur’an’ın sözleriyle metinlerini ve Peygamber efendimizin (sav)  hadislerini değiştirdiğini özellikle belirtiyorlar. 


HAKARETLER DİZİSİ 


Amerikalı derginin yapmaya çalıştığı son yıllarda batıda “ifade özgürlüğü” adı altında İslam’ın ve Müslümanların maruz kaldığı hakaretler ve kötülükler zincirinin son halkasıdır.


Ayrıca ABD’de meydana gelen 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra batıyı adeta kasıp kavuran “İslamofobia” ya da İslam korkusu çerçevesinde oluyor bütün bunlar. Öyle ki son yıllarda özellikle Müslümanların batıya giderek artan bir şekilde göç etmesi sonucu birçok çağrı ve hareket Avrupa’da “batının Müslümanlaşması” adını verdikleri tehlikeye karşı uyarıda bulunuyor. 


Örneğin 2004’te Hollandalı yönetmen Theo Van Gogh “submission” (boyun eğme) adında İslam’a hakaret eden bir filmi vizyona soktu. Filmde çıplak vücutlarına Kur’an ayetleri yazılmış kadınlar vardı. Hollandalı yönetmen bu film nedeniyle aynı yıl Fas asıllı Hollandalı bir Müslüman tarafından öldürüldü. 


2005 yılında ise Danimarka gazeteleri Peygamberimize hakaret içeren resimler yayınladılar. Bu resimler İslam Dünyasında öfkeli protestolarla karşılandı.


Eylül 2006’da ise Vatikan başkanı Papa 16. Benedictus İslam’a ve Peygamberimiz Muhammed (sav)’e hakaret içeren bir konferans verdi. 


Geçtiğimiz Ağustos ayında ise İsveç’in “Nerikes Allehanda” gazetesi Lars Vilks isimli karikatüristin Peygamber efendimizi (sav) hakaretamiz bir şekilde tasvir eden resimlerini sergilemeyi reddeden İsveç Sanat Müzesi’nin kararına tepki olarak bu resimleri yayınladı.


Geçtiğimiz Şubat ayında ise 17 Danimarka gazetesi ve birkaç Avrupalı gazete, Kurt Westergaard’in(73) Peygamber efendimize hakaret içeren karikatürlerini yayınladı. Amaç Danimarka Hükümetinin karikatüriste yönelik bir suikast planının varlığını duyurmasından sonra karikatüriste destek vermek. 


Son olarak Hollandalı parlamenter ve aşırı sağcı “Özgürlük” Partisi lideri Geert Wilders mart ayı sonlarına doğru Kur’an’ın taraftarlarını nefret ve şiddete teşvik eden faşist bir kitap olduğunu açıklayan kısa bir film yayınlayacağını bildirdi. 


Olayların genelinde Arap ve İslam Devletleri olayın meydana geldiği devlet yönetimlerine öfkesini ve protestosunu bildirirken öfkeli Müslümanlar protesto gösterilerinde bulunarak batılı malların boykot edilmesi çağrısında bulundu. 


Dünyanın dört bir yanındaki Müslüman âlimlerin tepkisi bazen protesto ve boykot çağrısı şeklinde bazen de çağımızın tanınmış âlimlerinden Dr. Yusuf el-Karadavi örneğinde olduğu gibi “makul bir öfke” sükûnet ve hakaretleri görmezlikten gelme biçiminde cereyan etti. (TimeTurk)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler