YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ne öğretmen ne de öğrenciler müslüman!
Ne öğretmen ne de öğrenciler müslüman!
Ne öğretmen ne de öğrenciler müslüman!
06 Temmuz 2008 / 20:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Britanya'da Başpiskopos Rowan Williams'ın ardından Başyargıç Lord Philips'in de Müslümanlar için şeriatın yasal sistemde yerini almasını savunmasının şoku yaşanırken, bir okulda namaz kılmayı reddeden iki çocuğun cezalandırılması tepki çekti.


Üstelik ne bunu isteyen öğretmen ne de reddeden öğrenciler Müslüman. Olay, Cheshire'daki Alsager okulunda Alison Philips'in öğretmenliğindeki din kültürü dersinde cereyan etti. 7. sınıf öğrencilerine İslam'la ilgili kısa film gösteren kadın öğretmen, suyla çocukların ayaklarını yıkayıp abdest aldırdıktan sonra 'Hadi hep beraber namaz kılıyoruz' dedi.


Philips, bunu reddeden 11 ve 12 yaşındaki iki erkek öğrenciyi teneffüse çıkma yasağıyla disipline verdi. Veliler küplere bindi. Uygulamalı din kültürü dersinin insan hakları sınırlarını zorladığını söyleyerek öğretmeni suçlayan velilerden Sharon Luinen, 'Çocukların başka dinler hakkında bilgi sahibi olmalarına itirazım yok. Ama namaz kılmadılar diye cezalandırmak ciddi bir boyuta taşıyor. İnanmadıkları Allah'a dua etmeleri istenmiş. Onlar da kabul etmeyince saygısız ilan edilmişler. Büyük hata' diye çıkıştı.


'Bilmedikleri dilde dua edemezler'


Disipline giden çocukların bir arkadaşının velisi Karen Williams, 'Kızımın bu ibadete dahil edilmesine çok kızdım. Öğretmen sınıfa gelip 'Hadi birlikte Allah'a dua ediyoruz' diyor. Bu çocuklar daha önce hiç namaz kılmamış ve bilmedikleri bir dilde nasıl dua edeceklerinden bihaber. İnsaf' tepkisini gösterdi. Kocası Keith, 'Öğretmenin büyük hatasının acısını bütün okul çekecek. İnsanlar, bizim inançlarımızı hiçe sayarak bildiklerini okuyacaklarını sanıyor' diye ekledi.


Philips'i cezalandırmasa da ortalık yatışana dek bir süre dinlendiren müdüriyet, 'Hoca durumu gayet anlaşılır dille izah etti' dedi. Cheshire İlçe Meclisi sözcüsü 'Farklı inançları anlamaya dönük çeşitlilik ilkesi müfredatın temeli. Ama anlamak için bilinçli olmak şart' diye konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler