YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO'ya karşı Avrupa Birliği ordusu geliyor!
AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Mogherini’nin sunacağı yeni strateji belgesinde NATO’ya karşı Avrupa ortak ordusunun kurulması gerektiği vurgulanıyor.
NATO'ya karşı Avrupa Birliği ordusu geliyor!
01 Temmuz 2016 / 07:43 Güncelleme: 01 Temmuz 2016 / 12:33

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma kararıyla oluşan panik havası henüz atlatılmamışken, birlikten sürpriz bir haber daha geldi.

İngiliz The Mirror gazetesinin bildirdiğine göre, AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Federica Mogherini'nin önümüzdeki hafta üye ülke temsilcilerine sunacağı "Global Strateji Raporu"nda, AB'nin artık kendi ordusunu ve silahlı gücünü oluşturması teklifi de yer alıyor.

Batı basını, teklifi şimdiden tartışmaya başladı. Gazeteye sızan belgelere göre, Mogherini'nin sunacağı raporda "NATO, kendi üyelerini savunmak için varlığını sürdürürken, Avrupalılar çok daha iyi donanıma sahip olmalılar. Bu, sadece savunma için değil, ABD ile ilişkilerin sağlıklı biçimde yürümesi için de gerekli" deniliyor.

Rapor, Avrupa'nın sıradışı iç ve dış krizlerle yüzleşmek durumunda kaldığını da vurguladı. Batı basınında konuyla ilgili yer alan haber ve yorumlarda, muhtemel AB ordusunun, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un kıta üzerindeki baskısını da hafifleteceği görüşü dile getirildi.

KARŞI ÇIKAN DA ÇOK

AB ordusunun gerekli olduğu her ne kadar yüksek sesle vurgulansa da, Brüksel'deki birçok diplomat, böylesi bir askeri güce şu aşamada gerek olmadığı düşüncesinde. Plana özellikle İngiltere'nin karşı çıktığı bilinirken, Brexit referandumunun ardından Londra'nın artık AB üzerinde herhangi bir etkisinin kalmayacağı tahmin ediliyor.

evet hasan kaya
 // hursit dilaver
elbet islam ordusuna karşı kuruluyor,içinde türkiye olmayacak.sabah OKUDUNUZ MU,osman gazi köprüsü nedeni ile 3.planda kaldı. aslan parçalarımızdan biri olan CAN DÜNDAR'ın DEVLET-İ FEHİMANE MECLİSİNDE YAPTIĞI KONUŞMA..'türkiyede müslümanlar artıyor'..yani çare bulun..iç savaş mı,suriye,iran savaşı mı..artık bir şey bulun.zaten şehit olmayı seven,ÖZELLİKLE CAMİDEN CENAZESİ KALKANLARI cepheye sürdürün..böyle devam eder zaar..ingilizler de işini bilir yani. DEMEK 2.ADAM OLMAYI AKLINA KOYDU...
01 Temmuz 2016 Cuma 14:53
hıristiyan ordusu
 // hasan kaya
islam ordusuna karşı kuruluyor...
01 Temmuz 2016 10:11
Avrupa Ordusu
 // Adıyaman'lı Akın
Sizden cacık bile olmaz. Bir birlik bile olamamışsınız....
01 Temmuz 2016 08:11
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler