YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO'dan Türkiye'nin kararına destek geldi
NATO'dan Türkiye'nin kararına destek geldi
10 Ekim 2013 15:19
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türkiye'deki füze ihalesinin Çinli bir şirkete verilmesi ihtimaline ilişkin ''Askeri ekipman alınması milli bir karardır" dedi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki füze ihalesine değinerek NATO içinde sadece silahlı kuvvetlerinin değil askeri ekipmanların da birlikte çalışabilmesinin büyük önem taşıdığının altını çizdi.

NATO Genel Sekreteri, ''Askeri ekipman alınması milli bir karardır. Bu yöndeki kararların milli nitelikte olması ittifak içindeki en temel ilkelerden biridir. Türk yetkililerin bunun farkında olduğuna güvenim tam'' dedi.

Rasmussen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu konuda ''henüz nihai karar alınmadığına'' vurgu yapan açıklamasını not ettiğini söyledi.

Türkiye ile NATO arasında konuyla ilgili herhangi bir danışma olup olmadığı yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Rasmussen, ''NATO olarak ittifak içinde tüm müttefiklerle sürekli danışma halindeyiz''  diye konuştu.

Libya'da istikrar çağrısı

Libya Başbakanı Ali Zeydan'ın kaçırıldığı iddialarıyla ilgili haberleri de değerlendiren Rasmussen, "Gelişmeleri yakından ve endişeyle takip ediyorum. Durumun bir an önce açıklığa kavuşturulması önemli. Libya'da istikrar ve hukukun üstünlüğü kritik önemde" dedi.

Rasmussen, Libya ordusunun yapılanması ve eğitimi noktasında bu ülke makamlarından aldıkları yardım talebini değerlendirmeye devam ettiklerini ve Trablusgarp'a askeri uzmanlardan oluşan bir heyet gönderdiklerini belirtti.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Libya'nın geleceğinde oynamak istedikleri rolde diğer ulusal ve uluslararası aktörlerle yakın koordinasyon içinde çalışarak kaynak israfını engellemelerinin önem taşıdığını vurguladı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler