YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO'dan Rusya'ya çok sert sözler
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Türkiye hava sahasını ihlalinin kabul edilemeyecek bir durum olduğunu söyledi ve NATO üyesi ülkeleri durumu görüşmek üzere acil toplantıya çağırdı.
NATO'dan Rusya'ya çok sert sözler
05 Ekim 2015 / 15:12 Güncelleme: 05 Ekim 2015 / 15:35

Brüksel'de Türkiye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'yla görüşen Stoltenberg "Rusya'nın eylemleri bölgenin güvenliği ya da istikrarına katkıda bulunmuyor" dedi.

Cumartesi günü Rus Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağının Türkiye hava sahasını Hatay civarında ihlal etmesi üzerine, Türkiye iki F-16 jetini bölgeye göndermiş ve Rus uçağını hava sahasından çıkarmıştı.

Habertürk televizyon kanalına konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu da hava sahasını her kim ihlal ederse etsin angajman kurallarının uygulanacağını vurguladı ve "Etrafımızda krizler yaşanıyor. Bu ortamda Türkiye'nin tedbir halinde olması lazım. Tavrımız çok açık. Kim sınırlarımızı ihlal ederse önce uyarırız, dostça uyarırız. Hangi ülke olursa olsun" dedi.

Rusya'dan gelen açıklamalarda ise Cumartesi günü TSİ 12:08'de yaşanan olayın "navigasyon hatası" sonucu meydana geldiği ifade edilmişti.

 // mustafa
rusların elindeki koordinat sistemi rusya bölgesinde iyi ise yarıyor, çünkü uyduları ona göre.
gerçekten navigasyon hatasıolmuş olabilir....
05 Ekim 2015 17:19
 // Rasim DUMAN
Ruslar'in hava sahamizi kasten ihlal edeceklerine inanmiyor ve ihtimal vermiyorum. Rus ucaklarinin seyrusefer sistemlerine bir siber mudahale-saldiri yapildigini tahmin ediyorum. Turkiye ve Rusya bu mevzuda gayet uyanik olmali ve teenni ile hareket etmelidir. Aramizi acmak isteyenlerin kimler oldugu gayet acik ; aman dikkat......
05 Ekim 2015 16:52
 // Rasim DUMAN
Rus ihlallerine karsi NATO'nun sasilacak derecede hizli ve sert tepki vermesini asla samimi ve iyiniyetli bulmuyorum. Son yillarda cok gelisen Turk-Rus iliskilerini ABD,İNGİLTERE FRANSA ve ALMANYA'nin hic hazmedemediklerini ve her firsatta sabote etmeye calistiklarini goruyoruz. PKK ve Suriye konusunda Turkiye'yi yalniz birakanlar, Rusya bahis mevzuu olunca birden "Turk dostu" ( ! ) oldular ! Cok sukur ki devletimizin basinda bulunanlar, bu tenakuz ve samimiyetsizligi goruyorlar....
05 Ekim 2015 16:47
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler