YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO'dan kritik Karadeniz açıklaması
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türk hava savunmasının güçlendirildiğini belirterek, NATO'nun, Karadeniz'deki askeri varlığını artırıp artırmayacağını ekim ayında görüşeceğini söyledi.
NATO'dan kritik Karadeniz açıklaması
08 Temmuz 2016 / 22:06 Güncelleme: 08 Temmuz 2016 / 22:07

Stoltenberg, Polonya'nın ev sahipliğinde başkent Varşova'da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin ilk gününde düzenlenen oturumların ardından basın toplantısı düzenledi.

NATO Mukabele Gücü'nün mevcudiyetini 3 kat artırarak 40 bin askere çıkardıklarını ifade eden Stoltenberg, son dönemde ittifakın doğusunda 8 yeni merkez oluşturulduğunu ve güneydeki krizlerden en çok etkilenen Türkiye'nin hava savunmasını güçlendirdiklerini belirtti. 

Zirvede, NATO'nun Doğu Avrupa'da askeri varlığını artırması yönünde karar aldıklarına dikkati çeken Stoltenberg, Letonya, Litvanya, Estonya ve Polonya'ya çok uluslu askeri birlikler konuşlandırılacağını söyledi. 

Stoltenberg, rotasyona bağlı olarak gelecek yıl Doğu Avrupa'da konuşlandırılacak bu çok uluslu birliklerde, Kanada'nın Letonya, Almanya'nın Litvanya'da Birleşik Krallık'ın Estonya'da ve ABD'nin Polonya'da öncü rol üstleneceğini ifade etti. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO'nun Karadeniz'deki askeri varlığının kapasitesinin artırılıp artırılmayacağı konusunun ekim ayındaki savunma bakanları toplantısında ele alınacağını açıkladı. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler