YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO'dan Kaddafi açıklaması
NATO'dan Kaddafi açıklaması
21 Ekim 2011 15:32
NATO, Sirte yakınlarında Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin konvoyunu hedef alırken araçlarda kimlerin bulunduğundan haberi olmadığını buyurdu...

NATO'dan yapılan açıklamada, Kaddafi'nin sonunu hazırlayan hava saldırısıyla ilgili şu bilgiler verildi:

''Perşembe günü yerel saatle 08.30'da bir NATO savaş uçağı, Sirte yakınlarında manevra yapan, Kaddafi yandaşlarına ait yaklaşık 75 araçlık bir grubun parçası olan 11 askeri aracı vurdu. Bu zırhlı araçlar hızla Sirte'yi terk etmekteydi ve sivillere tehdit oluşturacak şekilde önemli miktarda silah ve cephane taşımaktaydı.

Tehdidi azaltmak için bir NATO savaş uçağının müdahalesiyle bir aracın imhası konvoyun dağılmasına ve birçok aracın yön değiştirerek etrafa dağılmalarına neden oldu.''

Bunun ardından tekrar toparlanan yaklaşık 20 araçlık bir konvoyun büyük bir hızla ilerlemeye devam ederek sivillere tehdit oluşturduğu ve devamında gelen ikinci hava saldırısında 10 civarında aracın imha edildiği aktarılan açıklamada, ''Saldırı zamanında NATO, Kaddafi'nin konvoyda olduğundan habersizdi. NATO'nun müdahalesi, BM Güvenlik Konseyi yetkisine uygun şekilde sadece sivillere tehdidi azaltmak için yapıldı. NATO'nun fertleri hedef alma politikası yoktur'' denildi.

NATO'nun daha sonra Kaddafi'nin konvoyda bulunduğundan ve bu saldırının muhtemelen onun ele geçirilmesine katkı sağladığından haberdar olduğu belirtilen açıklamada, hava saldırısının hangi ülke uçaklarınca gerçekleştirildiğinin ifşa edilmeyeceği kaydedildi.

Öte yandan NATO büyükelçilerinin katıldığı Kuzey Atlantik Konseyi, Libya operasyonunun sona erdirilmesini görüşmek için toplandı. (AA)

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler