YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO'dan Afganistan açıklaması
NATO'dan Afganistan açıklaması
17 Eylül 2011 20:00
NATO Askeri Komite sözcüsü İtalyan General Massimo Panizzi, Afganistan'ın istikrara kavuşma sürecinin olumlu devam ettiğini, mevcut durumda 350 bin Afgan asker oluşturulduğunu açıkladı...

İspanya'nın güneyindeki Sevilla kentinde 15-17 Eylül tarihlerinde düzenlenen ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in de aralarında bulunduğu NATO üyesi ülkelerin genelkurmay başkanlarının katıldığı NATO Askeri Komitesi toplantısıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen NATO sözcüsü General Panizzi, NATO'nun 2014 yılında Afganistan'dan askerlerini çekmesinin öngörüldüğü takviminin doğru bir şekilde işlediğini kaydetti.

Panizzi, ''Takvime sadığız ve buradaki toplantıdaki görüşmelerimiz daha çok ilişkileri ve stratejik düzeylerde koordinasyonu güçlendirmek üzerine yoğunlaştı. Zaman, koordinasyonu güçlendirme zamanı'' dedi.

Afganistan'ın istikrarlaştırılması sürecinde ilk aşamanın tamamlandığını ve yetkinin yerel otoritelere devriyle ilgili olumlu işaretlerin geldiğini ifade eden İtalyan general, ''Büyük zorluklar ve meydan okumalar olduğunu unutmamak lazım ama iyi yoldayız'' şeklinde konuştu. Panizzi, ''sadece bir yıl içinde 100 bin Afgan asker yetiştirilmesinin inanılmaz bir rakam olduğunu'' savundu.

Sevilla'daki toplantının karar alma değil, karşılıklı görüş alışverişinde bulunma ve tartışma toplantısı olduğunu kaydeden Panizzi, davetli olarak görüşmelere katılan Pakistan Genelkurmay Başkanı Afşak Kayani'nin de ''Pakistan ve Afgan yetkililer arasında her düzeyde koordinasyonun geliştirilmesini istediğini'' söyledi. Panizzi, ''Pakistan, bölgede çok önemli bir aktör'' dedi.

NATO Askeri Komitesi için 15 Eylül'de Sevilla'ya gelen Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Türkiye'ye dönmek üzere bugün kentten ayrıldı. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler