YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO üslerinde müthiş hareketlilik
Libya lideri Muammer Kaddafi'nin kendi ilan ettiği ateşkesi bozmasının ardından, Avrupa'daki NATO üslerinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar çerçevesinde ciddi bir hareketlilik gözlemleniyor
NATO üslerinde müthiş hareketlilik
19 Mart 2011 / 16:07 Güncelleme: 19 Mart 2011 / 16:07

Uluslararası haber ajanslarına düşen fotoğraflarda, bugün İtalya'nın Sicilya bölgesinde bulunan Sigonella NATO askeri üssüne çok sayıda savaş uçağı iniş yaptığı ve saldırı hazırlıklarına hız verildiği görülüyor.

NATO'nun en üst düzey karar organı olan Kuzey Atlantik Konseyi bugün Libya gündemiyle olağanüstü toplandı. NATO yetkilileri, BM kararı çerçevesinde Libya üzerinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesine ilişkin askeri planları gözden geçiriyor.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen dün akşamki görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Libya'ya yönelik askeri bir operasyonun ön koşullarının oluştuğunu söyledi.

Rasmussen, "NATO, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1973 sayılı kararına destek olacak şekilde uygun eylemin gerçekleştirilmesine hazırlık planlamalarını tamamlamak üzeredir" dedi.

OPERASYON BU HAFTASONU OLABİLİR

Paris'te de BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron'un yanı sıra AB, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı önemli bir zirve düzenleniyor.

Bugünkü yoğun diplomasi trafiğinin neticesinde Libya'ya bu hafta sonunda bir hava saldırısı düzenlenmesi kararının çıkması bekleniyor.

Associated Press ajansı, NATO askeri yetkililerinin, İtalya'nın yanı sıra Avrupa'daki diğer üslere de savaş uçağı, yakıt ikmali yapan uçaklar, helikopter ve izleme uçaklarının nasıl ve ne şekilde konuşlandırılacağı konusunu ele aldıklarını bildirdi.

NATO’NUN 200-300 UÇAĞI VAR

NATO'nun Libya üzerindeki uçuş yasağının Kaddafi yanlısı güçler tarafından ihlal edilmesi halinde müdahale edebileceği çok sayıda üs bulunuyor. Sigonella'nın yanı sıra Fransa'nın güneyindeki Istres ve Korsika'daki Ventiseri-Solenzara'nın kullanılması gündemde. Ayrıca ABD'ye ait USS Kearsarge savaş gemisi Akdeniz'de konuşlu bulunuyor.

Bununla birlikte, Cebelitarık'tan Yunanistan'a kadar uzanan NATO üsleri ile ABD ve Fransa'nın Akdeniz'deki savaş gemilerinden yönlendirilebilecek 200-300 civarı savaş uçağının olduğu belirtiliyor.

UÇAKSAVAR FÜZELERİ KORKUTUYOR

Dahası NATO'nun uçuş yasağını korumaya yönelik operasyonlarda ciddi bir deneyimi bulunuyor. NATO güçleri, 1990'ların başında Bosna'da ve 1999 yılında Kosova'da benzer operasyonlar düzenledi.

Uzmanlar, Libya'nın hava kuvvetlerinin elindeki uçakların teknik kapasitesi ve pilotlarının niteliklerinin NATO ile baş edebilecek düzeyde olmadığını vurguluyor. Tüm bu etkenler alt alta konduğunda NATO açısından düzenlenecek bir operasyonun sorunsuz geçeceği tahmin ediliyor.

Ancak NATO açısından esas endişe kaynağı Libya'nın elindeki uçaksavar füzeleri ile omuzdan ateşlenen kısa menzilli füzelerin etkisi. Kosova savaşı sırasında da Sırplar tarafından benzerleri kullanılan bu silahların NATO güçlerine ciddi kayıplar verebileceği uyarısı yapılıyor. (Milliyet)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler