YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO "istemeden" öldürdü
NATO "istemeden" öldürdü
07 Temmuz 2011 16:58
NATO güçlerinin Afganistan'da militanları hedef aldığı operasyonda militanların aile bireylerini yanlışlıkla öldürdüğünü kabul etti.

NATO'nun, Afganistan'ın doğu kesimindeki Host vilayetinde düzenlediği hava saldırısında sivilleri "istemeden" öldürdüğünü kabul ettiği bildirildi.

ISAF'tan yapılan açıklamada, "Afgan ordusunun sorumluluğunda" yapılan ve militanların hedef alındığı operasyonda, bu militanların aile bireylerinin "istemeden" öldürüldüğü belirtildi.

ISAF sözcüsü, güvenlik güçlerinin El Kaide ve Taliban'la bağlantılı Hakkani örgütünün bir şefini aradıklarını, bu esnada roket ve taarruz tüfekleriyle saldırıya uğradıklarını, bunun üzerine de hava desteği istemek zorunda kaldıklarını belirtti.

Hava saldırısında birçok militanın öldürüldüğü ve "istemeden" de olsa bu militanların aile bireylerinin de öldüğü kaydedildi.

Açıklamada, ölen militanlar arasında hedefteki liderin bulunup bulunmadığı belirtilmedi.

Bu arada, vilayet yetkilileri de saldırıda 13 kadar sivilin öldüğünü açıkladı.

Host vilayeti valiliği sözcüsü, "bu olaydan haberdar olduklarını, sivil kayıplar hakkında bilgi edinmek için olay yerine bir heyet gönderdiklerini" belirtti.

Vilayetin polis şefi ise bir ev civarından NATO güçlerine ateş açılmasının ardından NATO uçaklarının bu eve saldırı düzenlediğini, saldırıda sekiz kadın, dört çocuk ve bir erkeğin öldüğünü, evin yakınında ayrıca Hakkani örgütünün bir komutanı ile üç adamının cesetlerinin bulunduğunu kaydetti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler