YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO: 'Bir başka soğuk savaş istemiyoruz'
NATO: 'Bir başka soğuk savaş istemiyoruz'
13 Şubat 2016 16:40
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 52. Münih Güvenlik Konferansı’nda gerçekleştirdiği konuşmada, NATO’nun meydan okuma arayışında olmadığını kaydederek, “Bir başka Soğuk Savaş istemiyoruz. Buna, vereceğimiz cevap güçlü olmalıdır” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 52. Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşma gerçekleştirdi. Bu hafta içinde NATO Savunma Bakanlarının son derece önemli bir karar aldığını ifade eden Stoltenberg, NATO Daimi Deniz Gücü’nün Ege Denizi’nde devriye görevini gerçekleştirmek üzere yerleştirilmesine, Türkiye-Suriye sınırında istihbaratın yoğunlaştırılmasına ve DAEŞ’e karşı uluslararası koalisyona desteğin arttırılmasına karar verdiklerini hatırlattı.

Konuşmasına, “Uluslararası bir güç olan Rusya, bizim en büyük komşumuzdur” diyerek devam eden Stoltenberg, NATO’nun meydan okuma arayışında olmadığını kaydederek, “Bir başka Soğuk Savaş istemiyoruz. Buna vereceğimiz cevap güçlü olmalıdır” dedi. Stoltenberg konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Rusya’nın Ukrayna’daki hareketi uluslararası toplumdan güçlü bir tepkiye aldı. G-8 ülkelerinden gelen yaptırımlar ve faaliyetlerin geçici olarak durdurulması doğudaki müttefiklerimizin desteğini arttırdı. NATO, on yıllardır herhangi bir saldırıyı ya da korkutmayı engellemek için güçlü bir işaret göndermek amacıyla ortak savunmayı güçlendiriyor. Bunu savaş açmak için değil, savaşı önlemek için yapıyor. Bu nedenle caydırıcılık genel stratejimizin önemli noktası. Modern caydırıcılık, hem güneyden hem doğudan, ister devlet, ister devlet olmayan kaynaklar olsun, konvansiyonel ya da nükleer tehditlere karşı koyma amacını kapsamalı. Caydırıcılık bugünün tehditlerini engellemelidir, dünün değil” dedi. Stoltenberg, caydırıcılığın kararlılıkla başlayacağını aktararak, “Bunu hissetmek gerekmez, bunu göstermeniz de gerekir” ifadesini kullandı.

Rusya’nın söylem, tavır ve tatbikatlarının komşularını korkutmayı amaçladığını kaydederek, “Avrupa’da güven ve istikrara zarar veriyor” dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler