YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Myanmar için acil çağrı
İnsan Hakları İzleme örgütü, Myanmar hükümetine Rohingya Müslümanları için acil önlem alması çağrısında bulundu.
Myanmar için acil çağrı
27 Ekim 2012 / 11:18 Güncelleme: 27 Ekim 2012 / 11:21

İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütü, Myanmar hükümetine ülkenin batısındaki Arakan eyaletinde Rakhine Budistleri'nin "korkunç saldırılarına maruz kalan Rohingya Müslümanlarının güvenliğini sağlamak için acil önlem alması" çağrısında bulundu. Son olaylardaki ölü sayısının resmi rakamların çok daha üzerinde olmasından endişe ediliyor.

Merkezi New York'taki İnsan Hakları İzleme örgütünün Asya'dan sorumlu Müdür Yardımcısı Phil Robertson, "Myanmar hükümetinin, Arakan eyaletinde korkunç saldırılara maruz kalan Rohingya Müslümanlarının güvenliğini sağlamak için acil önlem alması gerekmektedir. Yetkililer, şiddet olaylarının kökenine inmediği sürece durumun daha da kötüleşeceğinden endişe duyuyoruz" dedi.

Arakan eyaletine düzenin sağlanması ve temel hakların korunması için yeterli sayıda güvenlik gücünün gönderilmesi gerektiğine işaret eden Robertson, Myanmar hükümeti ile muhalefet liderlerine şiddet olaylarını kınamaları ve etnik sorunlara kalıcı çözüm bulmak için işbirliği yapmaları çağrısında bulundu.

Arakan eyaletinde devam eden etnik çatışmaların yol açtığı tahribatı gösteren uydu görüntüleri yayınlayan örgüt, sadece Kyaukpyu kentindeki 35 dönümlük bir alanda 24 saat içinde 633 ev ile 178 tekne-evin ateşe verildiğine işaret etti.

Örgüt, Rakhine Budistlerinin Myanmar'a ait olmadıkları gerekçesiyle saldırdığı Rohingya Müslümanlarının tekneleri ile denize açılarak eyalet başkenti Sittwe'ye doğru kaçtığını belirtti.

Birleşmiş Milletler'in Myanmar hükümetine ülkenin batısında devam eden etnik çatışmaların reform sürecine zarar verebileceği uyarısında bulunduğunu anımsatan örgüt, 21 Ekim'de Minbya, Mrak-U, Myebon, Rathedaung ve Kyauk Pyu kentlerinde şiddet olaylarının tekrar tırmanışa geçtiğini belirtti.  aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler