YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müzakereler için adres İstanbul!
Müzakereler için adres İstanbul!
10 Nisan 2012 16:26
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Tahran'dan gelen bilgiyi teyit etti, "İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer görüşmelerin adresi İstanbul" dedi...

Tahran yönetiminin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da İran ile batı arasındaki nükleer görüşmelerin İstanbul'da yapılacağını doğruladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefonla görüşen Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve İran Ulusal Güvenlik Konseyi sekreteri Said Celili, görüşmelerin İstanbul'da yapılacağını söyledi. Ashton, Türkiye'nin sürece katkısı için teşekkür etti.

Davutoğlu da İstanbul'u işaret etti. İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya ve Almanya arasındaki görüşmelerin 14Nisan’da İstanbul’da yapılacağını doğruladı. Görüşme öncesi “bölgemiz her türlü kitle imha silahından arındırılmalıdır” diye konuştu.

Bu arada Çin, İstanbul'da yapılacak görüşmelere katılacak ülkelere esnek ve sabırlı olmaları çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in tüm taraflara karşılıklı konuşma konusunda esneklik ve samimiyet göstermeleri ve sorunun görüşmeler yoluyla çözülmesi için sabırlı olmaları talebinde bulunduğu kaydedildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler