YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müthiş CIA iddiası
Müthiş CIA iddiası
15 Temmuz 2010 08:35
Washington Post gazetesi, İran'ın CIA'nın kaçırdığını iddia ettiği İranlı blilmadamına CIA'nın 5 milyon dolar ödediğini iddia etti.

Washington Post gazetesi, İran'ın Amerikan istihbarat örgütü CIA tarafından kaçırıldığını iddia ettiği, İranlı bilim adamı Şehram Emiri'ye, CIA'nın 5 milyon dolar ödediğini ileri sürdü.

Gazete'nin internet sitesinde dün akşam yer alan haberde, Emiri'nin bir yıldan uzun bir süreden beri CIA hesabına çalıştığı ve İranlı bilim adamları ile İran'ın nükleer programı konusunda bilgi sahibi kişileri, İran'dan ayrılmaya ikna etmek amacıyla CIA tarafından yürütülen gizli bir program çerçevesinde Emiri'ye 5 milyon dolar ödediği iddialarına yer verildi.

Hiçbir gizli bilgiye sahip olmadığını söyleyen Emiri, İran'a döndükten sonra yaptığı açıklamalarda CIA görevlilerince kaçırıldığını ve ABD'de kalması için kendisine 50 milyon dolar teklif edildiğini ileri sürüyor.

İRANLI BİLİMADAMI EVİNE DÖNDÜ

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA tarafından, geçen yıl Suudi Arabistan'da umre ziyareti için bulunduğu sırada kaçırıldığını iddia eden İranlı ve dün ABD'den ayrılan nükleer bilim adamı Şehram Emiri, memleketine döndü.

Tahran'da Uluslararası İmam Humeyni Havaalanı'na inişinde bej rengi bir takım elbise giydiği görülen ve gülümseyerek zafer işareti yapan Emiri, gözü yaşlı oğlu, karısı, akrabaları ve Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Hasan Kaşkavi tarafından karşılandı.

Emiri, havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Amerikalılar benden, İran'ın nükleer çalışmasıyla ilgili olarak bazı asılsız bilgileri ortaya atmak amacıyla beni kullanmak için Amerika'ya kendi rızamla gittiğimi söylememi istediler" diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Kaşkavi de, Emiri'ye "baskıya gösterdiği direnişten" ötürü teşekkür etti.

Amerikalı yetkililer, İran'ın "ABD tarafından kaçırıldı" dediği, ABD'nin ise "Kendi rızasıyla ABD'ye geldi ve ayrıldı" dedikleri nükleer bilimci Şahram Emiri'den "yararlı bilgiler elde ettiklerini" açıklamışlardı.

ABD'deki Pakistan Büyükelçiliğinin İran bölümüne sığındığı bildirilen Şehram Emiri, dün İran'a gitmek üzere ABD'den ayrılmıştı.
AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler