YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Musul'un özgürleştirilmesi planı
Musul'un özgürleştirilmesi planı
09 Ocak 2015 16:10
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame el-Nuceyfi, Musul ilinin terör örgütü IŞİD'den kurtarılması için operasyon hazırlıklarının tamamlandığını bildirdi.

Usame el-Nuceyfi, Irak Savunma Bakanı Halit el-Ubeydi ve Musul Valisi Esil el-Nuceyfi ile diğer yetkililerden oluşan heyet, Erbil'in 45 kilometre güneybatısında bulunan Musul'un Güver nahiyesindeki Peşmerge birliklerini ziyaret etti.

Peşmerge Mahmur ve Güver cepheleri komutanı Sirvan Barzani'yle bir süre görüşen heyet, daha sonra basın toplantısı düzenledi.

Usame Nuceyfi, yaptığı konuşmada, "Musul'un özgürleştirilmesi süreci başlamıştır. Önce Geyare nahiyesi, ardından Musul vilayeti kurtarılacak. Irak ordusu ve Musul polisi, operasyonu başlatmak için hazırlıklarını tamamladı ve teyakkuz halindedir. Şengal'in (Sincar) kurtarılmasından sonra IŞİD militanlarının cesareti kalmadı. Tarihi zafer için hazırız" dedi.

Musul'un özgürleştirilmesi sürecine Irak hükümetinin daha fazla destek vermesi gerektiğini dile getiren Nuceyfi, koalisyon güçleri ve Peşmergenin de desteğini arttırmasını istedi. "Savaş başlamak üzere ve zafer yakındır" diyen Nuceyfi, "Çok kısa bir sürede Musul ve bütün Irak IŞİD'den temizlenecektir" ifadesini kullandı.

Irak Parlamentosu'nda Musul için kurulan komisyona da değinen Nuceyfi, "Bütün taraflar, komisyonun alacağı kararlara bağlı kalmak zorundadır. Suçlular mutlaka cezalandırılacaktır" dedi.

Savunma Bakanı Halit Ubeydi de Sirvan Barzani ile yaptıkları toplantıda Musul'un özgürleştirilmesi planını ve sığınmacıların durumunu ele aldıklarını söyledi.

"Peşmergenin, Musul'u kurtarma planına dahil olmak için herhangi bir ön şart ileri sürmediğini" aktaran Ubeydi, Savunma Bakanlığı olarak Peşmerge güçlerinin tüm ihtiyaçlarını temin edeceklerini belirterek, "Çünkü Peşmergeyi, Irak savunma sisteminin bir parçası olarak görüyoruz. Ayrıca son günlerde elde ettiği başarılardan dolayı Peşmergeyi tebrik ediyoruz. Bu zaferler, Musul'un özgürleştirilmesi ve IŞİD'ten temizlenmesi için hayati öneme sahiptir" görüşünü dile getirdi.

Peşmerge Mahmur ve Güver cephesi komutanı Sirvan Barzani ise "Irak hükümeti, Peşmerge güçlerine ağır silahlar göndermeye başladı. Hammer ve zırhlı araçlardan oluşan yardımlar Erbil'e ulaştı" diye konuştu.

Musul Valisi Esil Nuceyfi de koalisyon güçlerinin hava saldırıları nedeniyle Musul'daki IŞİD militanlarının moral olarak çöktüğüne dikkati çekerek, "IŞİD o kadar zor bir durumda ki 12 yaşındaki erkek çocuklarını dahi silah almaya zorluyor" dedi.

Heyet basın toplantısının ardından bölgedeki diğer Peşmerge birliklerini de ziyaret ederek, askeri hazırlıkları yerinde inceledi.

Irak'ın ikinci büyük ili Musul, 10 Haziran 2014'te terör örgütü IŞİD'in kontrolüne girmişti. Irak ordusu ve Peşmerge birlikleri, Sünni Arap nüfusun çoğunlukta olduğu Musul ilini kurtarmak için koalisyon güçlerinin desteğinde hazırlıklarını sürdürüyor. Musul çevresinde yeri gizli tutulan karargahlarda, kurtarma operasyonunda görevlendirilecek asker ve polisler eğitiliyor. Bunlar arasında daha önce Musul düşerken Irak ordusundan kaçan askerler de bulunuyor. Yabancı askeri danışmanların da katıldığı eğitimlerde, silah kullanımı, muharebe teknikleri, yakın dövüş, her türlü arazi şartlarında ilerleme ve sokak çatışmaları alanında eğitim veriliyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler