YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Musul'un güneyinde 352 kilometrekare topra DAEŞ'ten alındı
Musul'un güneyinde 352 kilometrekare topra DAEŞ'ten alındı
19 Ekim 2016 00:43
Musul'un güneyinde 352 kilometrekare toprak parçasının terör örgütü DAEŞ'tan geri alındığı bildirildi.

Irak Federal Polis Teşkilatı Başkanı Raid Cevdet, yaptığı yazılı açıklamada, polis güçlerinin iki gündür süren operasyonlar çerçevesinde Musul'un güneyinde 352 kilometrekare toprağı DAEŞ'tan geri aldığını belirtti.

Şii milis gücü Haşdi Şabi lideri Hadi Amiri de Şii milislerin Musul kent merkezine girmeyeceğini belirtti. Amiri, kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini söyledi.

Sünni lider ve eski Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak da yaptığı televizyon konuşmasında, Musul halkına "DAEŞ'a karşı ayaklan" çağrısı yaptı. 

Ülke parlamentosunda el-Arabiye Grubunun da lideri olan Mutlak, "Musul'da abluka altında bulunan sivillere insan hakları prensiplerine göre davranılması gerekir." diyerek, ülkedeki siyasi ihtilafların bir kenara bırakılıp ordunun DAEŞ'a karşı desteklenmesini istedi.

Öte yandan Başbakan Haydar el-İbadi, basın toplantısında Musul operasyonuna değinerek, ordu ve Peşmerge güçlerinin DAEŞ'a karşı ilerleme kaydettiğini, bu güçler arasında koordinasyon olduğunu söyledi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler