YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Musul'u bekleyen korkunç tehlike
Musul'u bekleyen korkunç tehlike
05 Temmuz 2014 19:45
Petrol rafinerilerinden sonra gözünü Fırat ve Dicle üzerindeki barajlara diken IŞİD militanları, Musul için korkunç bir felaket senaryosuna imza atmaya hazırlanıyor! Baraj kapaklarının açılması halinde Musul'u 20 metrelik dalgalar yutacak

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne bağlı militanlar, Irak ve Suriye'nin can damarı olan Fırat ve Dicle Nehirleri'ni tehdit ediyor. IŞİD örgütü, halihazırda Dicle Nehri üzerindeki Samarra Barajı'nı kontrol altında tutarken, 8 kilometre uzunluğundaki Hadise Barajı'nı da tehdit ediyor.

IŞİD, Hadise santralini ele geçirmesi durumunda başkent Bağdat'ın bile elektriğini kontrol etmeye başlayacak. Söz konusu baraj Irak'ın elektriğinin yüzde 30'unu temin ediyor. Hadise Barajı ile ilgili en korkunç senaryolar ise IŞİD'nin ele geçirmesi halinde Şii bölgelerinin susuz bırakılması.

IŞİD militanlarının kapakları açarak bölgeyi sular altında bırakma ihtimali de var. Uzmanlar böylesi bir senaryoda 10 ila 20 metre yükseklikteki dalgaların Musul'u 3-4 saat içinde yutacağını söylüyor. IŞİD militanlarının barajları kontrol altına almasının savaş taktiği olduğunu belirten güvenlik uzmanları "Barajları elinde tutan Bağdat'ı da kontrol altına alır" diyor.

IŞİD ile peşmergeler arasında da önümüzdeki günlerde Musul barajı üzerinde çatışmaların yaşanması bekleniyor. Bu arada Irak Başbakanı Nuri El- Maliki, tüm eleştirilere rağmen 3. dönemde de başbakanlıkta kalacağını belirtti, "Başbakanlık için adaylıktan asla vazgeçmeyeceğim. IŞİD teröristleri karşısında bir asker olarak kalmaya devam edeceğim" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler