YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Musul'dan 1 hafta da 300 kişi kaçtı
Musul'dan 1 hafta da 300 kişi kaçtı
30 Aralık 2015 04:53
Irak'ın Musul kentinde son bir haftada aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı yaklaşık 300 kişinin, terör örgütü DAEŞ'in kontrolü altındaki bölgelerden hükümetin denetiminde bulunan bölgelere kaçtığı bildirildi.

Irak ordusundan yarbay Abdurrahman el-Ceburi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DAEŞ'in kontrolü altındaki bölgelerden kaçmak isteyenlerin, hayatlarını tehlikeye atmak zorunda kaldıklarını ifade ederek, "Kaçmak isteyenler, bomba döşenmiş yolları aşmak zorunda kalıyor. Ayrıca firarda başarısız olanlar örgüt tarafından aralarında idamın da yer aldığı çeşitli cezalara çarptırılıyor" dedi. 

Halkın Irak ordusunun düzenleyeceği olası saldırılar ve çatışmalar nedeniyle bölgeyi terk ettiğini söyleyen Ceburi, "Musul'da son bir haftada aralarında kadın ve çocukların da olduğu yaklaşık 300 kişi DAEŞ'in kontrolü altındaki bölgelerden kentin güneydoğusunda hükümet birliklerinin denetiminde bulunan bölgelere kaçmayı başardı" diye konuştu. 

Bu tür olayların, hükümet birliklerinin Ramadi'de yeniden kontrolü sağlamasının ardından yaşanmaya başladığı ifade ediliyor. Irak Savunma Bakanlığı, mayıs ayında DAEŞ'in kontrolüne geçen Ramadi'nin iki gün önce geri alındığını belirterek, kent merkezindeki hükümet binalarına Irak bayraklarının asıldığını duyurmuştu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler