YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Musul operasyonuyla ilgili dikkat çeken yorum: İyi niyetli olmayabilir!
Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir, Musul operasyonunun iyi niyetle kurgulandığına dair ciddi şüphelerimiz var. Türkiye de bununla ilgili uyarılarını her fırsatta taraflara iletiyor." dedi.
Musul operasyonuyla ilgili dikkat çeken yorum: İyi niyetli olmayabilir!
17 Ekim 2016 / 13:40 Güncelleme: 17 Ekim 2016 / 13:54

Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir yaptığı açıklamada, bu sabah itibarıyla "Musul'u özgürleştirme operasyonu"nun başlatıldığını anımsattı.

Bu operasyonun çok önemli olduğuna vurgu yapan İşbilir, şöyle devam etti:

OPERASYONUN İYİ NİYETİNE DAİR ŞÜPHELERİMİZ VAR

"Bugüne kadar koalisyon güçlerinin ve Irak merkezi hükümetinin DEAŞ'a karşı etkin bir mücadele vermediğine şahit olduk. Dolayısıyla bu operasyonun iyi niyetle kurgulandığına dair ciddi şüphelerimiz var. Türkiye de bununla ilgili uyarılarını her fırsatta taraflara iletiyor.

BÜYÜK BİR KATLİAM OLMASINDAN ŞÜPHELİYİZ

Operasyonda eğer Şii milisler veya içinde Şii terör örgütü unsurlarını barındıran Irak ordusu, Musul merkezine girerse büyük bir katliam olmasından endişe ediyoruz. Irak merkezi hükümeti, İran ve ABD'nin niyetlerini dillendiriyor. Musul'un Halep'e dönüşmemesi için kesinlikle Şii unsurlarının Musul merkezine girmesi engellenmeli. Terör örgütü veya terör, bir başka terör örgütüyle bertaraf edilemez.

MEZHEP SAVAŞI BAŞLAYABİLİR

Musul operasyonunun başarısı olması için Türkiye'nin Başika'da eğittiği güçlerin etkin bir şeklide operasyona katılması, Musul'daki yerel güçlerle işbirliği halinde bu operasyonunu yürütülmesi şart.

Aksi taktirde Iraklı aşiretlerden oluşan yerel direniş grupları, Musul'a müdahale eden Şii milislere karşı savaşacak, bu gruplar DEAŞ ile eş tutularak onlara karşı da operasyon yapılmasına sebep olacaktır. Yani Türkiye'nin uyardığı çok daha derin kanlı bir savaşın fitili ateşlenmiş olacaktır."

BÖLGE BARIŞININ ANAHTARI TÜRKİYE'DEDİR

İşbilir, bölgeyi bugüne kadar terörize eden güçlerin, terörle mücadele adına diğer terör örgütlerini beslemekten vazgeçmemeleri halinde bölgedeki krizin daha da derinleşeceğine işaret ederek, Türkiye'nin de buna onay vermesinin, gerek kendi gerek bölge güvenliği açısından mümkün olmadığını bildirdi.

Türkiye'nin Suriye'de başarılı bir operasyon yürüttüğüne dikkati çeken İşbilir, "Fırat Kalkanı nasıl Suriye'de oyunları bozduysa, Irak'ta da benzer bir harekat Musul'da oynanmak istenen oyunu bozabilir. Bu anlamda Türkiye'nin planlarının hazır olduğunu tüm bölge halkı ve ilgili aktörler gayet iyi biliyorlar. Bölge barışının anahtarı, Türkiye'dedir. Suriye Suriyelilerin olduğu gibi Irak da Iraklılarındır. Türkiye'nin gerek Suriye gerek Musul'daki operasyonları hem tarihi bağları itibarıyla haklı ve meşrudur. Hem de uluslararası hukuka uygundur." diye konuştu.

İşbilir, Fırat Kalkanı Operasyonu'nun gerek koalisyon güçlerinin gerekse PKK'nın bölgedeki uzantılarının DEAŞ ile etkin mücadele etmediğini gösterdiğini ifade ederek, Türkiye'nin desteğiyle Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), DEAŞ ile çok daha başarılı bir mücadele verdiğini, Türkiye'nin bu politikasının da Suriye'deki oyunu bozduğunu belirtti. 

"HÜSEYİN'İN ÖCÜNÜ ALMAYA GELDİK"

Irak'ta bulunan dini liderlerden Esayib Ehli Hak lideri Kays Gazali, "Musul savaşında, İmam Hüseyin’in intikamını alacağız" dedi.

ŞİİLİĞİ TEMSİL EDEN BAYRAKLARI TAŞIYORLAR

Peşmerge cephelerine intikal eden orduya ait araçlar üzerinde Şiiliği temsil eden bayrakların dalgalanmaya devam ettiğini aktaran üst düzey askeri yetkili, bunun Şii milislerin asker kıyafeti giyerek ordu içerisine sızdığının kanıtı olduğunu kaydetti.

rs1-799.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler