YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Musul operasyonu en kısa zamanda başlatılmalı'
'Musul operasyonu en kısa zamanda başlatılmalı'
11 Ağustos 2015 16:04
Musul İl Meclis Başkan Yardımcısı Kaplan, DAEŞ'in kontrolündeki Musul'da insani durumun her geçen gün kötüye gittiğini belirterek, "Ertelenen Musul operasyonunun en kısa zamanda başlatılması gerekiyor" dedi.

 Musul İl Meclis Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan, DAEŞ'in kontrolündeki kentte insani durumun her geçen gün kötüye gittiğini belirtti.

Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, " Musul çok kötü durumda. DAEŞ, sivil halka yönelik infazlarını sürdürüyor. Aylardır gerekçeler gösterilerek ertelenenMusul operasyonunun en kısa zamanda başlatılması gerekiyor" dedi. 

DAEŞ'in sivillere yönelik infazlarını sürdürdüğünü anlatan Kaplan, şunları kaydetti:

"DAEŞ militanları, 3 gün önce 'İslam dininde seçme ve seçilme hakkı yoktur' gerekçesiyle Bağımsız Seçim Yüksek Komiserliği Musul Şubesi'nden 300 memuru idam etti. Örgüt son bir yıl içinde Musul'da 2 bin 370 kişiyi infaz etti. Bunların 600'ü Musul Türkmeniydi. Binlerce memur hala maaşını almamış durumda. İnsanlar ağır bir yoksulluk yaşıyor. Musullular iki ateş arasında kalmış durumda."

Çıkışların yasaklandığı Musul'un bir açık hava hapishanesine dönüştürüldüğünü ifade eden Kaplan, "Musul'u terk etmek isteyen kişilere yönelik infazlar arttı. Irak ordusunun başlatacağı bir operasyonda sivilleri canlı kalkan olarak kullanmak isteyen DAEŞ, şehrin boşalmasını istemiyor. Musul'u kurtarmaya yönelik operasyonun oldukça titiz, temkinli ve planlı yapılması gerekiyor. Musul halkı yaşadığı korku, yoksulluk ve umutsuzluk ortamına fazla direnemeyecek. Kentte büyük bir insanlık dramı yaşanabilir" değerlendirmesinde bulundu.

DAEŞ, 10 Haziran 2014'te ordu güçlerinin çekilmesinin ardından Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u kontrol altına almıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler