YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Müslümanlara savaş açıyorum"
"Müslümanlara savaş açıyorum"
25 Temmuz 2011 08:09
Oslo’da 93 kişiyi öldüren teröristin yayınladığı bin 500 sayfalık manifestoda, Avrupa’yı İslam’a karşı savaşa çağırdığı ortaya çıktı.

Oslo'da 93 kişiyi öldüren Norveçli zanlının Avrupa’yı İslamiyet’ten korunmak için savaşa çağıran bin 500 sayfalık bir manifesto yayınladığı ortaya çıktı.

Polisin incelediği günlükte Breivik’in kişiliğine ilişkin de birçok ayrıntı dikkat çekiyor. İngilizce yazılan ve “Bir Avrupa Bağımsızlık Bildirgesi-2083” başlıklı günlüğe “Andrew Breivik, Adaletsever Şövalyelerin Komutanı” olarak imza atan Breivik, günlüğünün bir bölümünde, Norveçli ve gerçek adının Anders Behring Breivik olduğunu açıklıyor.

Müslüman yoğunluğuna göre saldırı

Günlükte, başlıca hedefin Sosyal Demokrat partinin yıllık toplantısı olduğunu yazan Breivik, Avrupa’da hedef alınacak ülkelerin de listesini yaptığı, ülkelerde yaşayan Müslümanların sayısına göre yapılan sıralamada Fransa’nın ilk sırada olduğu görülüyor. 1500 sayfadan oluşan günlükte saldırgan, Norveçlileri ve Avrupa’yı Müslüman göçmenlere ve çok kültürlülüğe karşı savaşa çağırıyor. Zanlı, göçmen ve müslümanlara karşı savaşta, bir milyondan fazla kişinin ya öleceğini ya da yaralanacağı tahmininde bulunuyor..

‘Yanına askeri elbise al, traş ol’

Manifestoda Breivik Londra’da 2002 nisanında katıldığı aşırı sağcıların bulunduğu bir toplantıdan da bahsediyor. Günlüğe göre, o toplantıya 8 avrupa ülkesinden 9 temsilci katılmış. Dökümanda bu toplantının Tapınak Şövelyelerinin yeniden diriltmek için yapıldığı yazıyor. Saldırganın, “Solaryuma git, taze görün, saçlarını tıraş et, en güzel giysilerini giy, yanına rastgele, spor ve askeri elbiseler al” yazması dikkat çekici.

‘En büyük canavar olma hayali’

Norveçli katil manifestosunda, terörün kitleleri uyandırma aracı olduğunu ve İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük canavar olarak nitelendirilmeyi beklediğini de belirtiyor. Günlük, “Sanırım bu son girişim (internete) olacak. Bugün 22 Temmuz Cuma, saat 12.51” diye sonlanıyor. Kitapta ayrıca “Batı Avrupa’nın İslamlaşması ve İslam’i kolonileşmesi” ve “Marksit/çokkültürlülüğün yükselişi” gibi ifadelerle saldırganlığını dile getiriyor.  Andrew Berwick adıyla YouToube’a 3 ay önce eklenen videoya ise ‘Tapınak Şövalyaleri 2083’ adı verilmiş. 12 dakikalık videonun YouTube tarafından saldırının ardından cumartesi günü kaldırıldığı belirtiliyor.

Silahlı direnme zamanı geldi

Tarihte Müslümanlara karşı savaşmış Hıristiyan liderlerden örnekler veriliyor. Videonun sonlarına doğru Breivick’in fotoğrafı da görülüyor. Manifesto’da Breivik bir milyon kişiyi öldürecek ya da yaralayacak bir yangın çıkarılmasını öngörüyor ve “ diyalog için zaman bitiyor. Barışa bir şans verdik. Silahlı direnme zamanı geldi” diyor. Manifestoyu saldırıdan birkaç saat önce internette yayınlayan Breivik’in bu girişimi  Oslo polisi tarafından da doğrulandı.

Norveç'te düzenlediği saldırılarda 93 kişinin ölümüne neden olan aşırı sağcı Anders Behring Breivik’in, katliam hazırlığını Oslo’nun 150 km kuzeyindeki Rena kırsal bölgesinde bulunan çiftlikte yaptığı belirlendi. Breivik’in Mayıs ayında 6 ton gübre aldığı biliniyordu. Polis, Norveç’in doğusundaki Rena bölgesinde bulunan Aamot kasabasındaki çiftlikte yaptığı aramada üç çuval gübre buldu. Dün bir açıklamada bulunan tarım kooperatifleri yetkilisi, “6 ton gübrenin standart satış miktarı olduğunu” belirtti.

ÖLENLER İÇİN DUA VE GÖZYAŞI

Norveç’te hayatını kaybeden 93 kişi için başkentteki Oslo Katedrali’nde ayin düzenlendi. Norveç Kralı Harald V, eşi Kraliçe Sonja ve Başbakan Jens Stoltenberg’in de hazır bulunduğu ayine çok sayıda Norveçli katıldı. Terör saldırılarının şokunu yaşayan Norveçliler, katedral dışındaki alana çicekler bırakarak kurbanların yasını tutarken, ölenlerin yakınları gözyaşlarına boğuldu.

Tapınak Şövalyeleri kimdir?

Norveçli saldırgan koyu Hıristiyan Anders Behring Breivik’in manifestosuyla gündeme gelen “Tapınak Şövalyeleri”, daha önce de Dan Brown’la gündeme gelmişti. Süleyman Tapınağı ve İsa’nın Fakir Askerleri olan tanınmış Hıristiyan askerî tarikatlarından biri olan Tapınak Şövalyeleri, müslümanların Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya hakim olduğu dönemde Süleyman mabedini korumak amacıyla harekete geçti. Haçlı Savaşlarında ciddi rol aldılar. 1099’da kurulan tarikat Katolik Kilisesi tarafından resmî olarak 1129 yılında tanındı. Tarikatın ömrü neredeyse haçlı seferleriyle eş olmuştur.

İslam’la İlişkilendirme kolaycılığı çöktü

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Norveç’teki terör saldırısını kınayarak, “Her tür terörist saldırılar üzerinde yeterli bir muhakemeye ihtiyaç duymaksızın kolaycı bir şekilde İslam’la ve Müslümanlarla ilişkilendiren yaklaşımların artık bu meş’um olayla birlikte hiçbir geçerliliği kalmamıştır” dedi. Görmez, “Kendini, farklı olanı dışlama ve onların hayatlarını karartma noktasında görevli sayan bu insanları yetiştiren mevcut müfredatı hatta topyekün insan yetiştirme düzenlerini sorgulamanın zamanı gelmiştir. Öte yandan, her tür terörist saldırıları üzerinde yeterli bir muhakemeye ihtiyaç duymaksızın kolaycı bir şekilde İslam’la ve Müslümanlarla ilişkilendiren yaklaşımların da artık bu meş’um olayla birlikte hiçbir geçerliliği kalmamıştır” dedi.

Star

islam barıştır...
 // ibrahim çelikoğlu
Laik millet"sevdasıyla,laik devlet"e zarar verenler,kendisini günah,sevap yazarım diye yola çıkan hocalar bu gibi durumlardan sorumludurlar.İslam barış dinidir.Kadere inanır.Herkezin yolunu yaradanın belirleyip kader çizdiği."onlar inanmaz,gözleri kör,kulakları sağırdır.Başları yukarı kalkık boyunlarındaki demir saçtan boyunlarını eğemezler"Görüyoruzki;Allah istediğine hidayet verir istemediğine vermez.Bizlerin görevi insanları olduğu gibi kabullenmektir.Su...
25 Temmuz 2011 18:10
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler