YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müslümanlara karşı Haçlı buluşması!
Katolik ve Ortodoks cemaatlerinin ruhani liderleri Papa Franciscus ve Patrik Kirill, Küba'da bir araya geldi.
Müslümanlara karşı Haçlı buluşması!
13 Şubat 2016 / 08:30 Güncelleme: 13 Şubat 2016 / 17:04

Görüşme öncesinde, bir araya gelmeleri konusundaki umutlarını ifade eden ruhani liderler, görüşmenin Hristiyan aleminin en önemli iki kilisesi arasındaki bin yıllık bölünmenin sona erdirilmesine yardımcı olmasını umduklarını belirtti.

KİRİL: BU GÖRÜŞME, TANRI'NIN BİR HEDİYESİ

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Küba'nın başkenti Havana'da Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill ile görüşme öncesinde Twitter hesabından bir mesaj atarak, bu görüşmenin tanrının bir hediyesi olduğunu söyledi.

Papa Francesco, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün lütuf günüdür. Patrik Kirill ile görüşme tanrının hediyesidir. Bizim için dua edin" dedi. Yaklaşık 2 saat sürmesi beklenen görüşmenin ardından ortak deklarasyonun imzalanması ve açıklamaların yapılması planlanıyor.

20 YILDIR PLANLANAN GÖRÜŞME

Papa ve Patrik arasındaki görüşmenin hazırlığının ise 20 yıldan beri yapıldığı belirtiliyor. 1996-1997 yıllarında Patrik Aleksey ile Papa John Paul arasında, Avusturya'da gerçekleşecek görüşmeler planlanmış; ancak görüşme hazırlıkları yaşanan farklılıklardan dolayı durdurulmuştu.

HRİSTİYAN DÜNYASINDA BİN YILLIK ÇEKİŞME

Hristiyan dünyası, 11'inci yüzyılda Doğu - Batı Kiliselerinin Ayrılması (Schisma) olayını yaşamıştı.

Ortaçağ boyunca birbirinin rakibi olan ve çekişme içinde olan İstanbul'daki Doğu Roma-Bizans Patrikliği ve Roma'daki Papalık, defalarca birbirlerini karşılıklı aforoz ederken, 1054 yılında kesin olarak ayrılmışlardı.

13. yüzyılda ise, Bizans-Ortodoks Kilisesi, Rus-Ortodoks Kilisesini oluşturmuştu. Dünya genelinde hali hazırda 300 milyon Ortodoks bulunurken, bunların 200 milyonu Rusya'daki kiliseye bağlı.

Sıklıkla Hristiyan birliğinin önemine değinen Papa Francesco, 30 Kasım 2014 tarihinde Türkiye'den dönerken uçakta yaptığı açıklamada, Patrik Krill ile buluşabileceğini, iki tarafın da ilişkilerde bir adım atmak için bunu istediğini dile getirmişti. 

Papa "Patrik Krill'e, nerede istiyorsa buluşabiliriz dedim" diye konuşmuştu.

 

İÇİMİZDEKİ KATOLİKLER
 // KASTAMONU
BİZİM KATOLİKLER SEVİNDİRİK OLMUŞLARDIR ŞİMDİ TAYYİP ERDOĞANI ŞİKAYETE GİDERLER İLK FIRSATTA....
13 Şubat 2016 Cumartesi 11:32
 // efe
Bu haberi okuyunca bu ülkeye kominizm geleceksede demokrasi geleceksede buna biz karar veririz sözünü hatırlamayan olmamıştır.Görüldüğü gibi din yaşanacaksada yaşanmayacaksada başkaları Küba halkı adına karar veriyor...
13 Şubat 2016 10:54
BU DİNİN SAHİBİ ALLAH TIR
 // UGUR MUŞ
Günümüz Müslümanları kendilerini öldürmekle meşguldür papa ile patrik ile uğraşacak zamanları yoktur, ancak dinin sahibi ALLAH elbette gereken cevabı verecektir.gerek günümüz Müslümanları ile gerek doğacak Mücahid ve mücahidelerle...
13 Şubat 2016 Cumartesi 09:26
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler