YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müslüman karşıtı 'Haçlılar' ABD'yi kana bulayacaktı!
ABD Adalet Bakanlığı, Haçlılar adında bir örgütün, Müslümanların yaşadığı bina ile camiye bombalı saldırı düzenlemeyi planlayan üyelerinin gözaltına alındığını açıkladı.
Müslüman karşıtı 'Haçlılar' ABD'yi kana bulayacaktı!
16 Ekim 2016 / 10:19 Güncelleme: 16 Ekim 2016 / 10:20

İslamafobi’nin son zamanlarda her zamankinden fazla yükselişte olduğu Amerika’da Müslümanlara karşı bir bombalı saldırı önlendi. 

ABD'de iç istihbarat ve güvenlikten sorumlu FBI'ın yaklaşık 8 ay süren soruşturmasının ardından yaşı 47 ile 49 arasında olan zanlıların "Haçlılar” (The Crusaders) adlı örgüte mensup oldukları tespit edildi.

Kansas’ın batısında bulunan Garden City kasabasında yaklaşık 120 Müslüman Somalili mültecinin yaşadığı bina ile bir camiye yönelik saldırı planlandığı öğrenildi.

 Binanın dört köşesinde bomba yüklü araçların patlatılması hedefleniyordu.

Yapılan açıklamada, Haçlılar adlı örgütün toplantısına katılan bir muhbir, FBI'ya saldırı planları konusunda bilgi verdi. Muhbir ayrıca saldırı planlayan kişilerin, patlayıcı maddelerin yanı sıra silah ve mühimmat edindiğini anlattı.

Bakanlık'tan verilen bilgilere göre, bu kişilerden biri kimliğini gizleyen bir FBI çalışanı ile buluşarak, bomba yapımı konusunda bilgi aldı.

Saldırının ABD'de başkanlık seçimlerinden bir gün sonra 9 Kasım'da planlandığı kaydedildi. Zanlıların nöbetçi hakim karşısına çıkartıldığını, suçlu bulunmaları halinde müebbet hapis cezası alabilecekleri belirtildi.


REUTERS

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler