YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müslüman Kardeşler'e yakalama kararı!
Müslüman Kardeşler'e yakalama kararı!
05 Temmuz 2013 21:55
Mısır Başsavcılığı'nın, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile yardımcısı Hayrat Şatır ve Mehdi Akif'in de aralarında bulunduğu 5 İhvan lideri hakkında "şiddete teşvik" suçlamasıyla yakalama kararı çıkardığı beli

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başsavcılık, başkent Kahire'nin batısındaki Kahire Üniversitesi'nin karşısında bulunan Nahda Meydanı'nda meydana gelen şiddet olaylarını teşvik ettikleri gerekçesiyle Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, yardımcısı Hayrat Şatır ve aralarında eski İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Mehdi Akif'in de bulunduğu 5 İhvan lideri hakkında yakalama kararı çıkardı.

Öte yandan bugün önde gelen Selefi liderlerden Hazım Salah Ebu İsmail'in gözaltına alındığıve Kahire'nin güneyindeki Tora Cezaevi'ne götürüldüğü kaydedildi.

Mısır devlet televizyonu ve resmi haber ajansı,Başsavcılığın, Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkanıve İhvan yöneticilerinden Saad el-Ketatini ile İhvan Rehberlik Konseyi Yardımcısı Reşad el-Beyumi'nin devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı protestolar sırasında göstericilerin öldürülmesini teşvik ettikleri suçlamasıyla yürütülen soruşturmada serbest bırakılmalarına karar verdiğini duyurmuştu.

AA muhabirine konuşan Mısır Cezaevleri Müdürü Mustafa Baz iseKetatini ve Beyumi hakkında yürütülen soruşturmanın devam ettiğini belirterek, Başsavcılık'tan kendilerine ulaşmış bir yazı olmadığını ve söz konusu kişilerin henüz serbest bırakılmadığını ifade etti.

Öte yandanAkif hakkında yürütülen soruşturmanın devam ettiği ve Tora Cezaevi'ndeki tutukluluk halinin sürdüğü bildirildi.

Mısır makamları dün,Akif, Ketatini ve Beyumi'yi"şiddete ve protestocuları öldürmeye teşvik" suçlamasıyla gözaltına almış, birçok İhvan yöneticisi hakkında da seyahat yasağı getirmişti.

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler