YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müslüman Kardeşler'den krizden çıkış girişimi
Müslüman Kardeşler'den krizden çıkış girişimi
22 Temmuz 2013 08:52
Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) "askeri darbe" olarak nitelendirdiği ülkedeki krizden çıkış için girişimde bulundu.

İhvan'dan yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki krizden çıkışın yolu, ''Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, halkın onay verdiği anayasa doğrultusunda, söz verdiği reformları gerçekleştirmesine imkan verilmesi'' olarak özetlendi.

Açıklamada, söz konusu girişimin, genel seçimlerin gerçekleştirilmesi, anayasa üzerinde uzlaşma yoluyla değişikliklere gidilerek referanduma götürülmesi, ulusal mutabakatın gerçekleştirilerek bu doğrultuda kamuoyu ile paylaşılacak Onur Vesikası'nın imzalanmasını ve Mursi'nin azledilmeden önce önerdiği ulusal diyalog maddelerini de içerdiği belirtildi.

İhvan'ın askeri darbeye son vermek için barışçıl yöntemlerle mücadelesini sürdürdüğü belirtilen açıklamada, "İhvan, halkın içinde ve halkın çıkarlarını kendi çıkarlarının üstünde tutuyor. Sosyal barışı sağlamak, milli güvenliği korumak için çaba sarfeden teşkilat, dış güçlerin Mısır'ın içişlerine karışmasını ve Mısır halkının kanının akıtılmasını reddediyor" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, söz konusu girişim kapsamında, ön şart koşulmaksızın tüm siyasi güçlerin biraraya gelmesi ve uzlaşılan kararlara bağlı kalınması da yer aldı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler