YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müslüman Kardeşler'den çağrı
Mısır'da Müslüman Kardeşler'den önemli bir çağrı geldi...
Müslüman Kardeşler'den çağrı
03 Şubat 2011 / 11:32 Güncelleme: 03 Şubat 2011 / 11:34
Mısır'ın en büyük muhalefet örgütü Müslüman Kardeşler, ulusal birlik hükümeti kurulmasını istedi.

Müslüman Kardeşler örgütü El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile hükümetinin gitmesi gerektiğini belirterek "Bu rejimin devrilmesini ve tüm tarafların katılacağı bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını istiyoruz" dedi.

Müslüman Kardeşlerin liderlerinden Essam El Erian da Reuters'a açıklamasında, rejim değişikliği istediklerini belirterek, "Bu rejimin meşruiyeti kalmadı, cumhurbaşkanıyla, yarımcısıyla, bakanlarıyla, partisiyle, parlamentosuyla. Bunu açıkça söylüyoruz. Bu rejimle müzakere etmeyi reddediyoruz, çünkü meşruiyetini kaybetmiş durumda" dedi.

Bu arada, Mübarek yandaşlarının, ellerinde bıçaklar ve sopalarla Tahrir meydanına doğru ilerledikleri belirtiliyor.

Kifaye (Yeter) hareketi, dün olanlardan sonra Mübarek'i devirmeye daha kararlı olduklarını bildirdi. Hareketin bir sözcüsü El Cezire'ye açıklamasında, "Dün olan ve hala Tahrir meydanında süren olaylardan sonra Mübarek rejiminin hiçbir üyesiyle hiçbir müzakere olmayacaktır" dedi.

Birçok gösterici Mübarek yanlıların protestoculara saldırmasından hükümeti sorumlu tutuyor. Muhalefet destekçileri, hükümet yanlısı tarafta bulunanların çoğuna yetkililer tarafından gösteri yapmaları için para ödendiğini ve askerler eşliğinde meydana girdiklerini söylüyorlar.

Bir Amerikalı yetkili de "Mübarek'e bağlı birileri bu çocukları, yıldırmak için protestocuların üzerine sürdü" dedi.

Dünden bu yana devam eden çatışmalarda ölenlerin sayısının 5, yaralı sayısınınsa 836  olduğu belirtiliyor. (AA)

Bıçaklı-sopalı Hüsnü Münbarek yandaşları Tahrir  Meydanı'na ilerliyor...

Mısır'da, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek aleyhtarları ile taraftarları arasında çıkan çatışmalar devam ediyor. İşte gün içerisinde yaşanan gelişmeler:

10.49:  2 BİN 870 KİŞİYİ Türkiye'ye getirildi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) Mısır'daki olaylar dolayısıyla 2 bin 870 kişiyi Türkiye'ye getirdiği bildirildi.    

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, yaptığı yazılı açıklamada, bugün saat 09.30 itibarıyla, 29 Ocaktan itibaren Mısır'a gönderilen 9 tarifeli uçakla bin 192, tahliye amaçlı görevlendirilen 8 uçakla da bin 678 olmak üzere toplam 2 bin 870 kişinin Türkiye'ye getirildiğini belirtti.

Tarifeli uçaklarla getirilen bin 192 kişiden yaklaşık 500'ünün yabancı uyruklu olduğunu ifade eden Ersoy, ayrıca özel olarak tahliye amaçlı görevlendirilen uçaklarla getirilen bin 678 kişi arasında Bosna Hersek, Azerbaycan, Kosova, Makedonya, Malezya, ABD, Almanya, Hindistan ve İspanya uyruklu kişilerin de bulunduğunu kaydetti.

Bugün 281 yolcu kapasiteli bir özel tahliye uçağının daha Kahire'ye gönderileceğini, uçağın gün içinde İstanbul'a döneceğini belirten Ersoy, ayrıca bugün Mısır'a THY tarafından 2 tarifeli uçak seferinin yapılacağını bildirdi.

SAAT: 10:07 - Türk muhabirler dövüldü

Mısır'da başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda protesto gösterilerini izleyen TRT temsilcisi Metin Turan ile Zaman gazetesi foto muhabiri İsa Şimşek, şiddete maruz kaldı.

Edinilen bilgiye göre Metin Turan, Tahrir Meydanı'na giderken Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yandaşlarınca yolu kesilerek feci şekilde dövüldü.

Mübarek taraftarları, Metin Turan'ın kamerasını, parasını, fotoğraf makinesini ve cep telefonunu gasp etti.

Metin Turan, kendi çabalarıyla Mübarek taraftarlarının elinden kurtularak Türkiye Büyükelçiliğine sığınmayı başardı.

Vücudunda ağır darp izleri ve yüzünde sıyrıklar bulunan Turan'ı elçilik yetkililerinin hastaneye götüreceği belirtildi.

Zaman gazetesi foto muhabiri İsa Şimşek ise önce muhalif göstericiler tarafından tartaklandı. Gösteri alanından çıkmaya çalışan Şimşek, daha sonra Mübarek yandaşları tarafından tartaklandı. Şimşek'in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

SAAT: 08:17 - Mısır ordusu, şiddet olaylarına karışanları tutukladı

Mısır'da, istifası istenen Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yanlıları tarafından başlatılan şiddet olaylarına karışanların ordu tarafından tutuklandığı bildirildi.

El Arabiya televizyonu, Tahrir Meydanı'ndaki protesto gösterilerinde yaşanan şiddetin ardından ordunun, bu olaylara karışanları tutukladığını duyurdu, ancak kaç kişinin tutuklandığını belirtmedi. Meydanın dışında kamp kuran hükümet karşıtı protestocular, ordunun müdahale etmesi çağrısında bulunmuş, ancak şiddet olayları sırasında ordu, müdahalede bulunmamıştı. Bu arada, bugün sabaha karşı çıkan çatışmalarda ölü sayısının 4'e yükseldiği bildirildi.

SAAT: 07:35 - Yabancı gazeteciler şiddet gördü

Mısır'da, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek aleyhtarları ile taraftarları arasında çıkan çatışmaları izleyen çok sayıda yabancı gazetecinin şiddet gördüğü bildirildi.

Başkent Kahire'nin merkezindeki Tahrir Meydanı'nda yaşanan çatışmaları takip eden yabancı muhabir, foto muhabiri ve kameramanların, kendileri açısından durumun son derece gergin olduğunu belirtti.

Bir AFP muhabirinin, Mübarek taraftarlarının kendisine karşı saldırgan davranması üzerine iki Mısırlı askerin korumasında meydanı terk ettiği ifade edildi. Merkezi Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan ''Le Soir'' gazetesi, olayları takip eden Serge Dumont adlı muhabirinin, ''dövüldükten sonra, kimliği belirsiz kişilerce götürüldüğünü'' duyurdu.

SAAT: 05:06 - 1 protestocu öldü, 7 kişi yaralandı

Al Arabiya televizyonu, Mısır'ın başkenti Kahire'de, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yanlılarının Tahrir meydanındaki göstericilerin üzerine ateş açtığını, olayda en az 1 protestocunun öldüğünü duyurdu. Görgü tanıkları, ateş açan Mübarek yanlılarının en az 7 göstericiyi yaraladığını bildirdi. Mısır'da günlerdir süren çatışmalarda en az 145 kişi öldü. Birleşmiş Milletler insan hakları şeflerinden Navi Pillay, 300'den fazla kişinin ölmüş olabileceğini açıklamıştı. (CİHAN)

SAAT: 01:58 - Türklerin tahliyesine devam edilecek


Mısır'da yaşanan olayların ardından bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarının tahliye edilmesine bugün de devam edileceği bildirildi.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, Başbakanlık tarafından tahsis edilen Türk Havayolları'na ait bir tahliye uçağının bugün öğle saatlerinde Kahire Uluslararası Havaalanı'na gelmesi bekleniyor.

Tahliye edilecek Türk vatandaşları ile ilgili kayıt işlemlerinin tamamlandığını belirten yetkililer, THY uçağının, 250 Türk vatandaşını Kahire'den alarak akşam saatlerinde İstanbul'a gideceğini söylediler.

Mısır'daki olayların başlangıç günü kabul edilen 25 Ocak tarihinden bu güne kadar, Türkiye'den gelen 8 tahliye uçağı, Mısır'da bulunan 1600 Türk vatandaşı ile 100 kadar Azerbaycan, Bosna Hersek ve Gürcistan vatandaşını tahliye etti. (Bugün)
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler