YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müslüman Kardeşler'den açıklama
Suriye Lideri Beşşar Esed'in genel af hamlesine Müslüman Kardeşler'den cevap geldi.
Müslüman Kardeşler'den açıklama
16 Ocak 2012 / 14:07 Güncelleme: 16 Ocak 2012 / 14:08

Suriye Müslüman Kardeşler Örgütü, Beşşar Esad'ın genel af ilanının 10 ay içinde verilen üçüncü genel af ilanı olduğunu belirterek, "Suriye rejiminin hiçbir icraatta bulunmadan, af, uzlaşma, diyalog ve reforma açıklamalarında bulunması, kamuoyunu yanıltmaktan öte bir görev ifa etmemektedir" görüşlerini bildirdi.

Arap Birliğinin Suriye'ye askeri müdahaleyi tartışacağı hafta öncesinde, Suriye'nin genel af ilan etmesi muhalifleri ikna etmedi. Suriye'de ortalama olarak günde 20-30 kişinin öldürüldüğünü ve birçok şehrin kuşatma altında olduğunu savunan muhalifler, genel affın daha önceki af açıklamaları gibi inandırıcı olmadığı görüşündeler.

Suriye Müslüman Kardeşler Örgütü de genel af kararı ile ilgili yayımladığı bildiride, bu son affın geçen mart ayından itibaren bugüne kadar geçen 10 ay içinde Beşşar Esad tarafından verilen üçüncü af genelgesi olduğunu vurguladı. Suriye'de gösteriler öncesi ve sonrasında on binlerce vatandaşın tutuklandığının hatırlatıldığı bildiride Müslüman Kardeşler Örgütü affın, göstericileri ve muhalifleri kapsamadığını, bilakis tecavüz, cinayet ve adi suçlardan mahkum olanları içerdiğini belirtti.

Müslüman Kardeşler Örgütü'nün bildirisinde, şu görüşlere yer verildi:

 "Biz Müslüman Kardeşler hareketi olarak, kamuoyunun dikkatini şuna çekmek istiyoruz; 15 Mart 2001 yılından bugüne değin tutuklananların sayısı 60 bine ulaşmıştır. 1980 olayları sonrası tutuklanan ve birinci af kapsamına alınması gerekenlerin sayısı ise 20 bindir ve bunlardan 5 bini Suriye'deki ayaklanmalar öncesinde Beşşar Esad yönetimi döneminde tutuklanmıştır."

Af kararının ciddiyetinin ve inandırıcığının ortaya konulması için Suriye'deki tutuklulardan en az 100 bin siyasi tutuklunun bir gecede salıverilmesi ve ailelerine dönmesinin sağlanmasının gerektiği ifade edilen bildiride, "Yeni af ve daha önceki aflara baktığımızda tutuklu vatandaşlardan hiçbiri ailelerine dönmemiştir. Suriye rejiminin hiçbir icraatta bulunmadan, af, uzlaşma, diyalog ve reform açıklamalarında bulunması, kamuoyunu yanıltmaktan öte bir göreve ifa etmemektedir" görüşleri dile getirildi. Bu arada, Suriye Devrim Genel Heyeti de dün yayımladığı raporda, 10 ayda Suriye'de ölenlerin sayısının 6 bin 275'i aştığını kaydetti. Heyetin raporunda, af kararına rağmen Suriye'de ordunun ve güvenlik güçlerinin saldırılarının aralıksız sürdüğü bildirildi.

AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler