YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müslüman kadına ırkçı saldırı
Müslüman kadına ırkçı saldırı
20 Ekim 2015 23:39
ABD'nin Indiana Eyaleti'nde ırkçı saldırıya maruz kalan Naciye Akgün, saldırının nefret suçu olduğunu belirterek 9 yaşındaki çocuğunun saldırı nedeniyle psikolojisinin bozulduğunu söyledi.

Indiana Eyaleti'ndeki Bloomington kasabasında 19 yaşındaki Triceten D. Bickford'ın ırkçı saldırısına maruz kalan 47 yaşındaki Naciye Akgün saldırı anını AA'ya anlattı.

Saldırıya uğradığı kafeyi eşiyle işlettiklerini ifade eden Akgün, saldırı sırasında kafenin önünde oturduğunu, alkollü bir gencin kendi kendine konuşarak üzerine geldiğini söyledi.

Gencin "white power" (beyaz güç) diye bağırarak boğazını sıktığını ve başörtüsünü çektiğini anlatan Akgün, "Bir an boynumu sıkıp masaya doğru bastırmaya başladı. Bağırıyordu bu arada. İçkiliydi, çok kötü kokuyordu. Başörtüm yarıdan aşağı indi. Ben bir taraftan başörtümü çekmeye çalıştım bir taraftan da ellerimle boğazımı kurtarmaya çalıştım. Gücümün yettiği kadar Mehmet diye bağırdım. Eşim beni görerek yardıma geldi" dedi.

Eşiyle birlikte yoldan geçen bir adamın da saldırgana müdahale ettiğini kaydeden Akgün, "Bu saldırının nefret suçu olduğu kesin. Çünkü ne diye 'white power' diyerek bana saldırsın. Orada oturan bir Amerikalı kadın olsaydı yapmayacaktı. Başörtülü biri olarak beni gördü. O arada başörtülü kim olsa saldıracaktı" diye konuştu.

"Hepinizi öldüreceğim"

Polis gelene kadar gencin sürekli eşinin yüzüne tükürdüğünü ve "I kill you all" (Hepinizi öldüreceğim) dediğini anlatan Akgün, "Saldırgan ertesi gün serbest kaldı 500 dolar kefalet karşılığında. 'Ben kendimi nasıl güvende hissedeceğim' diye sorunca da 'güvende hissetmezseniz polisi arayın' dediler. Benim evime gelse, kafeme gelse zarar vermek istese ne yapacağım?" diye konuştu.

FBI'ın nefret suçuyla bağlantılı olabileceği gerekçesiyle soruşturma başlattığını ve kendisinin de onlara ifade vereceğini dile getiren Akgün, "Çok şükür kimseye bir şey olmadı ama çocuğum psikolojik olarak sarsıldı. Dün okula gitmek istemedi. Eve gittiğimizde sürekli kapıları kilitledi. 'Anne kapıları açma' diyor. En ufak ses duyduğunda irkilmeye başlıyor. Okulla görüştük psikolojik destek versinler diye" ifadelerini kullandı.

"Bu olay ilk"

Naciye Akgün, olayın yaşandığı Bloomington'ın bir üniversite kasabası olduğunu ve 18 yıldır yaşadığı bölgede daha önce böyle bir hadiseye şahit olmadığını vurgulayarak, çevredekilerden destek gördüğünü söyledi.

Akgün şöyle konuştu:

"Pazartesi günü geldiğimden beri her tarafa çiçekler getiriyorlar. Sizin burada olmanızı istiyoruz diyorlar. Kafede hiç böyle bir kalabalık görmedim. Sırf bir şeyler almak için, destek olmak için geliyorlar. Bunu görmek çok güzel. 'Böyle bir toplumda bunun olması bizi çok üzdü' diyorlar. 'O bize ait biri değil, üniversite öğrencisi ve buradan gidecek' diyorlar. Indiana Üniversitesindeki Müslüman profesörler, 'O buradan gidene kadar her şeyi yapacağız' diyorlar."

Naciye Akgün'e saldıran Triceten D. Bickford'a "boğma girişimi, korkutma ve darp" suçlamaları yöneltilmiş ancak 500 dolar kefaletle serbest bırakılmıştı.

Saldırganın ifadesinde, olay sırasında alkollü olduğunu ve ruhsal tedavi için kullandığı ilacını o gün almadığını, olayı hatırlamadığını söylediği belirtilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler