YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müslüman kadına ABD yasak!
Müslüman kadına ABD yasak!
07 Ocak 2010 11:03
Ürdün asıllı Kanadalı Müslüman kadın, 4 saat sorgulandığını ve kendisine hakaret edildiğini iddia etti

ABD'deki eşini ziyaret etmek isteyen Ürdün asıllı Kanada vatandaşı Ayet Manna'nın, ABD'ye girmesine izin verilmedi.

CBC Televizyonu'na konuşan Ayet Manna (25), Halifax Stanfield Uluslararası Havaalanında meydana gelen gelişmeleri şöyle anlattı:

"Havaalanında diğer tüm yolcular gibi sıramı beklerken, yanıma gelen görevli tarafından güvenliğe davet edildim. Çünkü salondaki başörtülü tek bayan bendim. 4 saat boyunca, Amerikan Gümrük ve Sınır Koruma Birimi ajanlarınca sorgulandım. Tüm parmak izlerimi aldılar. Son derece kaba idiler ve hakaret edip bağırdılar. Bana ABD'ye giremeyeceğimi söylediler. Daha sonra iki ajan ve polis eşliğinde, sanki bir teröristmişim gibi, herkesin önünde beni havaalanından dışarı çıkardılar."

Ürdün asıllı olan Ayet Manna, 15 yıldır Halifax'ta yaşadığını, 12 yıldır da Kanada vatandaşı olduğunu ifade etti. Ürdün, ABD'nin ülkeye giriş yasağı koyduğu 11 ülke arasında bulunmuyor.

Amerikan Gümrük ve Sınır Koruma Birimi Sözcüsü Steve Sapp, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ayet Manna'ya oturum izni olmadığı için ABD'ye giriş izni verilmediğini belirterek, "Arkadaşlarımız kendisine, Amerika'ya nasıl kabul edilebileceğini anlattılar. Olayın başörtüsü ya da bayanın giyimiyle ilgisi yok" dedi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler