YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müslüman eyaletine bombalı saldırı
Müslüman eyaletine bombalı saldırı
11 Eylül 2014 16:02
Tayland'ın güneyinde, Müslümanların çoğunlukta olduğu Patani eyaletinde düzenlenen bombalı saldırıda 4 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Emniyet yetkilisi Kampanat Panitcpraset, silahlı bir grubun Patani eyaletindeki yerel bir yönetim ofisine saldırması sonucu, kasabanın başkan yardımcısı, iki görevli ve bir vatandaşın hayatını kaybettiğini, altı kişinin de yaralandığını söyledi.

Yetkililer, bir grup saldırganın yönetim ofisine ateş açtığını, daha sonra ofisin yakınlarına yerleştirilmiş iki bombanın patlatıldığını belirtti.

Saldırıdan ayrılıkçı grupların sorumlu olduğundan şüpheleniliyor.

Müslümanların nüfusun yüzde 5'ini oluşturduğu Tayland'ın güney bölgesi, Malay Sultanlığı'na bağlıyken 1909'da İngiltere ile Tayland arasında imzalanan anlaşmayla Tayland topraklarına dahil edilmesinin ardından, ayrılıkçı Müslümanların eylemlerine sahne oluyor.

Tayland'da eski Başbakan Yinglak Şinavatra hükümeti, ordunun karşı çıkmasına rağmen 2013 yılında Malezya'nın arabuluculuğunda güneydeki ayrılıkçılarla siyasi özerkliği öne çıkaran barış görüşmeleri yapmıştı. 22 Mayıs'ta darbeyle iktidarı devralan cunta yönetimi ise siyasi kriz nedeniyle askıya alınan görüşmelere "Tayland kimliği"ni ön plana çıkartarak yeniden başlamak istiyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler