YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müslüman askerlere iftar yemeği
Müslüman askerlere iftar yemeği
08 Eylül 2010 09:19
Hollanda Savunma Bakanlığı, müslüman askerlere iftar verdi. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl beşincisi gerçekleştirilen iftara Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlandı.

Hollanda Savunma Bakanlığı, Müslüman askerleri için iftar verdi. Geleneksel hale gelen ve bu yıl beşincisi gerçekleştirilen iftara, Kraliyet Donanması ev sahipliği yaptı.

Rotterdam'daki Van Ghentkazerne kışlasında düzenlenen yemeğe, Hollanda'nın kara, hava ve deniz komutanlıklarının ikinci başkanları ile çeşitli rütbelerde askerler ve sivil personel katıldı.

Davetlilere Zemzem suyu ve hurma ikram edilen yemek, Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başladı ve ölüler için saygı duruşuyla devam etti. Ardından Kışla Komutanı Deniz Albay Ruud Hard, davetlilere kısa bir 'hoş geldiniz' konuşması yaptı. 

Tümgeneral Ton van Ede de Deniz Kuvvetleri Komutanlığını temsilen yaptığı konuşmada, Müslüman personelle ramazanı birlikte yaşamak istedikleri için iftar düzenlediklerini belirterek, "Ramazan kendini daha iyi tanıma, disiplin ve hayatta zor durumda olanların durumunu anlama gibi ögeler içerir. Bu değerler hepimiz için geçerli. Eğer biri bunları gerçekleştirmek için oruç tutuyorsa ona saygı göstermemiz lazım" dedi.

Hollanda silahlı kuvvetlerinde çok sayıda Müslüman personelin olduğunu ve inançlarını yerine getirebilmeleri için bu kesime yönelik birtakım imkanlar oluşturulduğunu bildiren Tümgeneral, iki tane imam görevlendirildiğini, Müslüman personel için helal yemeklerin hazırlandığını ve bunun yanı sıra arkadaşlarının inançlarını anlamaları için Müslüman olmayanlara da İslam ile ilgili bilgiler verildiğini kaydetti.  

Farklı dinler, farklı kültürler ve farklı geleneklerin askeriye olarak kendilerini daha güçlü kıldığını ifade eden Tümgeneral Ton van Ede, "Çeşitlilik bir takımı daha iyi yapar ve çalışanları daha iyi motive eder" dedi.

Hollanda Genelkurmayında iki yıldır manevi rehber olarak görev yaptığını belirten Binbaşı Suat Aydın ise "Müslüman olarak inançlarının gereğini rahatlıkla yerine getirdiklerini" söyledi.

Hollanda'da Müslüman askerlerin sayısının arttığını bildiren Binbaşı Aydın, bununla bağlantılı olarak farklı kışlalarda beş tane cami açma izni aldıklarını ifade etti. Binbaşı Aydın, her  cami için 6 bin avro ödenek ayrıldığı bilgisini de verdi.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler