YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müslim'e ikinci PKK uyarısı
Müslim'e ikinci PKK uyarısı
14 Ağustos 2013 20:35
PKK’nın Suriye’deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi’nin(PYD) eş Başkanı Salih Müslim, dün bir ay içinde ikinci kez Türkiye’ye geldi.

Müslim’in, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yapmak istediği görüşme kabul edilmezken, teknik düzeydeki görüşmeler, bugün yapılacak.

PYD’nin, Suriye sınırında Kürt bayrağı çekerek özerklik ilanına kalkışmasından hemen sonra, 25 Temmuz günü İstanbul’a gelen ve hemen ardından özerklik iddiasından vazgeçtiğini açıklayan Müslim ile gerginlik azaldı. Ancak Müslim’in, “siyasi düzeyde randevu” talepleri Ankara tarafından kabul edilmedi.

MİT ve Dışişleri ile görüşme

PYD eş Başkanı Müslim, dün Erbil’den İstanbul’a gelerek, Türkiye’ye ikinci ziyaretini gerçekleştirdi. Son ziyaretinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile görüşen Müslim, bu kez Bakan Ahmet Davutoğlu ile görüşme talebinde bulundu. Ancak Müslim’in bu talebine olumsuz yanıt verildi. Müslim’in görüşmelerinin, MİT ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile sınırlı tutulacağı belirtildi. Suriye’deki gelişmelerin ve Erbil’de yapılacak Kürt Konferansı’nın ele alınacağı görüşmelerin ana gündem maddesini, Suriye’nin kuzeyinde PYD ile Nusra Cephesi arasındaki çatışmalar oluşturacak.

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler