YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Musevi yanlıları, İran sokaklarında polisle çatıştı
Ahmedinejad’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi ülkeyi karıştırdı
Musevi yanlıları, İran sokaklarında polisle çatıştı
14 Haziran 2009 / 09:59 Güncelleme: 14 Haziran 2009 / 00:00

İran’da Mahmud Ahmedinejad’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi ülkeyi karıştırdı. Seçimlere hille karıştığını savunan reformist Musevi yanlıları, sokaklara döküldü ve polisle çatıştı.


Tahran'ın merkezindeki bazı semtlerde binlerce Mir Hüseyin Musevi yandaşı sokağa indi ve polisle çatıştı.


Sonuçların açıklanmasının ardından İçişleri Bakanlığı yakınında toplanan ve "Hükümet insanlara yalan söylüyor" sloganı atan göstericilerin, Musevi'nin seçim kampanyası sırasında kullandığı yeşil renkli giysilerden giydikleri belirtildi.


Bazı göstericiler araba lastiklerini ateşe vererek barikat kurarken, polisin göstericileri kovaladığı ve bazılarına şiddet uyguladığı ifade edildi.


Musevi'nin sonuçları kabul etmediği ve yandaşlarına, "yalan ve diktatörlük üzerine kurulu" hükümeti desteklememeleri çağrısında bulunduğu belirtildi.


Son gelen bilgiler ise, çeşitli semtlerdeki protesto gösterilerinin dışında kentte hayatın normal seyrinde devam ettiği, dükkanların açık olduğu yönünde.


CEP TELEFONU SİSTEMİ ÇÖKTÜ
Bu arada Tahran'da, cep telefonu sisteminin çöktüğü bildirildi.


İran Telekomünikasyon Bakanlığı'ndan herhangi bir açıklama yapılmazken, sistemin, reformist aday Mir Hüseyin Musevi yanlılarının haberleşme yöntemi olarak benimsediği cep telefonuyla mesajlaşma sistemini devre dışı bırakmak için kesildiği belirtiliyor.


Musevi'nin internet sitesi ve ilgili bazı internet sitelerine de ulaşılamadığı kaydediliyor.


Bununla birlikte, devlet televizyonu ve radyosunun, sadece İçişleri Bakanı'nın açıkladığı sonuçları verdiği, Musevi'nin geceyarısında düzenlediği basın toplantısında bahsetmediği bildirildi. Musevi, oylar sayılmaya başlamadan önce, 'İran genelindeki göstergelerden' yola çıkarak kendisini galip ilan etmişti.


"MUSEVİ ÖLDÜ"
Öte yandan Ahmedinejad yanlısı kişilerin, İran bayrağı taşıyarak sokaklarda zafer geçişi yaptığı ve 'Musevi öldü' sloganları attığı belirtildi.


Musevi, İran'ın dini önderi Ayetullah Ali Hamaney'e, olaylara dahil olması ve hukukun ihlalini önlemesi için doğrudan çağrıda bulundu. Hamaney ise açıklamasında, ''Seçilmiş devlet başkanının, rakipleri dahil bütün İranlıların devlet başkanı olduğunu, hep birlikte desteklenmesi ve yardımcı olunması gerektiğini'' söyledi.


Hamaney, Musevi ve Ahmedinejad yanlılarının provokatif davranışlar ve açıklamalardan kaçınmaları çağrısında bulundu.


Ayrıca Hamaney, devlet televizyonuna verdiği demeçte, seçim sonuçlarını 'Allah'ın takdiri' olarak tanımladı ve herkesi Ahmedinejad'ın arkasında birleşmeye çağırdı.


İran'da seçimlerin, uluslararası gözlemcilerce izlenmesine izin verilmiyor.


İran'da Mahmut Ahmedinejad rakiplerine fark attı       DETAY

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler