YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müşerref: "Pakistan'ın Taliban rejimini tanıması bir hataydı"
Müşerref: "Pakistan'ın Taliban rejimini tanıması bir hataydı"
04 Aralık 2014 23:23
Eski Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref,"El Kaide'nin ortaya çıkmasından Batı ve ABD sorumludur"dedi.

Karaçi kentinde düzenlenen 'Gençlik Parlamentosu Toplantısı'nda konuşan Müşerref, Batı bloku ve ABD'nin, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan çekilmesinden sonra Pakistan'ı yalnız bıraktığını söyledi.

"Bazıları Taliban, Pakistan'ın çocuğu ve onları bizim ortaya çıkardığımızı söylüyor ancak bu doğru değil" diyen Müşerref, Pakistan'ın, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgali sırasında Batılı ülkeler tarafından çıkarları için kullanıldığını öne sürdü.

Müşerref, o dönemde Afganistan'da Sovyetlere karşı savaşan etnik Peştunlara desteğin ülkesi tarafından verildiğini ancak bundan pişmanlıkduyulduğunu iddia ederek, " El Kaide'nin ortaya çıkmasından Batı ve ABD sorumludur. Batı bloku ve ABD, Sovyetler Birliği, Afganistan'dan çekildikten sonra Pakistan'ı yalnız bırakmıştır. Daha sonra da Pakistan'ın Afganistan'da iktidara gelen Taliban rejimini tanıması dabir hata oldu" dedi.

Pakistan Ordusu'nun ülkedeki rolünü de yorumlayan Müşerref, "Ordu, anayasal sınırlar içerisinde kalmalı ve rolünü o şekilde oynamalı" diye konuştu.

1996 yılının Eylül ayında başkent Kabil'e girerek Afganistan'da iktidarıele geçiren Taliban yönetimini sadece Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Pakistan tanımıştı.

Pervez Müşerref 2013 yılındaki genel seçimlere katılmak için ülkesine dönmüştü. Daha sonra, 2007 yılında olağanüstü hal ilan ettiği esnada hakkında anayasanın 6. maddesini ihlal ettiği gerekçesi ile vatana ihanet suçlaması ile dava açılmıştı. Eski devlet başkanı, görülen davanın 3. duruşmasına katılmak üzere yola çıktığında kalp krizi geçirmişti.

Ravalpindi'deki Silahlı Kuvvetler Kardiyoloji Enstitüsü'ne kaldırılan ve bir süre orada tedavi görmesinin ardından taburcu olarakilerleyen duruşmalara katılan Müşerref, son olarak ülkenin güneyindeki Karaçi kentinegitmişti. Müşerref, hakkındaki vatana ihanet davası halen devam ediyor.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler