YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MÜşerref baskılara karşı çıkış arıyor
MÜşerref baskılara karşı çıkış arıyor
07 Kasım 2007 11:15
MÜşerref baskılara karşı çıkış arıyor

Pakistan'da olağanüstü hal ilan eden Devlet Başkanı Pervez Müşerref, ABD'nin ülkedeki demokratik sürecin askıya alınması nedeniyle yardımları kesmesi yada azaltması olasılığına karşı, Kongre üyeleriyle temasa geçti. Öte yandan hükümet yetkilileri, olağanüstü halin en fazla 3 hafta süreceğini açıkladı.

Pakistan'da anayasayı askıya alan Pervez Müşerref, artan dış baskılara karşı çıkış arıyor. Müşerref, ABD Temsilciler Meclisi ve Senato'nun dış ilişkiler komite başkanları Tom Lantos ve Senatör Joseph Biden ile telefon görüşmeleri yaptı. Biden, seçimlerin planlandığı gibi ocak ayında yapılmasına izin vermesinin kritik önemine dikkat çekti ve ayrıca Müşerref'in üniformasını çıkarması ve hukuk düzenini sağlaması gerektiğini söyledi.

George Bush yönetimi, olağanüstü hal ilanının ardından Pakistan'a yönelik yardım paketini gözden geçiriyor. Bazı milletvekilleri, Pakistan'a yeni tedbirler konulmasını istiyor. Öte yandan, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in, uluslararası alanda tepkilere yol açan olağanüstü hal ilanının, 2 yada 3 hafta içinde sona erebileceği belirtildi.

İktidardaki Pakistan Müslüman Birliği Genel Başkanı Çaudri Şecaat Hüseyin, Devlet Başkanı Müşerref'in uzun vadeli olağanüstü yönetimin sonuçlarının farkında olduğunu, bu nedenle 2 yada 3 hafta sonra bu uygulamayı bitireceğinden emin olduğunu söyledi. Ülkedeki gerilim ise, sürüyor.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler