YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müşerref 1999'da darbeyle göreve gelmişti
Müşerref 1999'da darbeyle göreve gelmişti
07 Ağustos 2008 19:59
Müşerref 1999'da darbeyle göreve gelmişti

Pakistan'da, hükümet ortakları Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'in azledilmesi için harekete geçeceklerini açıkladılar.


Koalisyon hükümetinin ortakları bu kararı açıklamak için ortaklaşa bir basın toplantısı düzenlediler.


Pakistan Halk Partisi (PPP) lideri ve suikast sonucu öldürülen Benazir Butto'nun eşi Asıf Ali Zerdari, Müşerref'in azil talebiyle yargılanmasının zorunlu olduğuna inandıklarını söyledi.


Zerdari, bu kararı "demokrasi için iyi bir haber" diyerek duyurdu.


Müşerref'in uyguladığı ekonomi siyasetlerinin ülkeyi açmaza sürüklediğini öne süren Zerdari, Cumhurbaşkanı'nı demokrasiye geçişi de baltalamaya çalışmakla suçladı.


Müşerref'in geleceği ve geçen sonbaharda görevden aldığı Yüksek Mahkeme yargıçlarının göreve iadesi konusu, Asıf Ali Zerdari liderliğindeki Pakistan Halk Partisi (PPP) ve Navaz Şerif liderliğindeki Pakistan Müslüman Birliği (PML) arasındaki koalisyon için kilit siyasi öncelikler arasındaydı.


Özellikle Navaz Şerif bu konuda ısrarlıydı ve Müşerref'in geçen yıl 60'dan fazla üst düzey yargıcı görevden almasının anayasaya aykırı olduğunun kanıtlanabileceğine inanıyordu.


Liderler Müşerref'e yönelik girişimlerinde başarıya ulaşırlarsa, yargıçları da görevlerine iade edeceklerini duyurdular.


Karar uzun müzakereler ardından geldi


Hükümeti oluşturan iki büyük parti, günlerdir bu adımı atıp atamayacaklarını değerlendiriyorlardı.


Müşerref, son haberler ardından konu hakkında doğrudan bir açıklama yapmadı. Ancak daha önceki açıklamalarında hakkında azil talebiyle soruşturma başlatılmasındansa, istifayı tercih edeceğini söylemişti.


Partiler azil önergesinin içeriğini ve sürecin nasıl işletileceğini belirledikten sonra suçlamaları meclise havale edecek.


 
Müşerref 1999'da darbeyle göreve gelmişti


Önergenin meclis oturumunda görüşülmesi için milletvekillerinden yarısının imzasını alması gerekiyor.


Bu sağlanırsa, meclis başkanı Müşerref'ten savunma yapmasını isteyecek. Ardından da oylama yapılacak.


Hükümet, meclisi 11 Ağustos'ta toplantıya çağırmıştı, ancak önergenin bu tarihte görüşülüp görüşülmeyeceği belli değil.


Önergenin oylanması öncesinde Müşerref için ayrıca ulusal mecliste ve dört vilayet meclisinde güvenoylamasına gidilecek. Buradan çıkacak kararların doğrudan sürece etkisi bulunmuyor, ancak olumsuz bir karar Müşerref'i yıpratabilir.


İslamabad'daki muhabirlerimizden Mark Dummett, azil yönünde bir kararın ülke siyasetini tamamen yeni bir dönemece sokacağını belirtiyor ve ülkede daha önce hiç bir liderin azil kararıyla karşılaşmadığını anımsatıyor.


Azil kararı için parlamentonun hem alt hem de üst kanatlarında üçte ikilik çoğunluğun önerge lehinde oy vermesi gerekiyor.


Ancak İslamabad'daki muhabirimiz Mark Dummett, bunun zor olabileceğini söylüyor.


Pakistan Halk Partisi lideri Asıf Ali Zerdari ise mecliste yüzde 90 destek bulacaklarına inandığını; meclisi feshetme yetkisi bulunan Cumhurbaşkanı'nın bu yönde adım atmasından da endişe duymadığını belirtti.


Müşerref tarafından devrilmiş olan Navaz Şerif ise, "Pakistan'ın demokrasinin raydan çıkmasına göz yummayacağını, halkın artık bunu kabul etmeyeceğini" savundu.


Pekin ziyareti iptal


Siyasi kulislerde azil hareketliliği yaşanırken, Pervez Müşerref'in yılan hikayesine dönen Pekin ziyareti konusunda da yeni bir açıklama yapıldı.


Pekin'de Cuma günü düzenlenecek Olimpiyat Oyunları açılış törenine ülkeyi temsilen Cumhurbaşkanı Müşerref'in değil, Başbakan Yusuf Rıza Gilani'nin katılacağı açıklandı.


Dün sabah Müşerref'in Pekin olimpiyatlarının açılışına katılamayacağı duyurulmuş, birkaç saat sonra ise bu açıklama geri alınmış ve Müşerref'in Pekin'e gideceği bildirilmişti.


İki ülke arasındaki ilişkiler, Çin'in komşusu ve rakibi Hindistan'la mücadelesinde, Pakistan'a askeri ve diplomatik destek vermiş olması dolayısıyla yakın.


Müşerref köşeye mi sıkışıyor?


Orgeneral Pervez Müşerref, 1999 yılında Navaz Şerif liderliğindeki hükümeti, yolsuzluklara battığı gerekçesiyle devirerek iktidara gelmişti.


2001 yılında Cumhurbaşkanlığı'na seçilen Müşerref, ilerleyen yıllarda görevi devam ettirmek üzere mecliste düzenlenen iki seçimden galip çıktı.


Ancak geçen yıl yapılan son seçim, tartışma yarattı ve ülkedeki siyasi krizin tırmanmasında önemli bir dönüm noktası oldu.


2001 yılı sonrasında ABD'nin bölgedeki önemli müttefiklerinden biri haline gelen Müşerref'e hem ülke içinde hem de ülke dışında en sık yöneltilen eleştirilerden birisi cumhurbaşkanlığı ile birlikte yürüttüğü genelkurmay başkanlığını bırakmasıydı.


Muhalefet Müşerref'in anayasaya göre ordu mensubuyken cumhurbaşkanı olamayacağını öne sürmüştü.


Müşerref bu konudaki itirazları inceleyen Yüksek Mahkeme'nin kendisi aleyhinde olması beklenen hükmü öncesinde, olağanüstü hal ilan ederek mahkeme yargıçlarını görevden aldı.


Bu kararı ülkede büyük protestolara yol açtı.


Müşerref ise cumhurbaşkanı olarak üçüncü döneminin başlamasından bir gün önce, 28 Kasım'da, bu görevi devretti.


Son bir buçuk yılda siyasi olarak yıpranan Müşerref'in uzun yıllar sürgünde kalan eski başbakan Benazir Butto ile eşi Asıf Ali Zerdari'nin ülkeye dönüşüne izin vermesi de iktidara tutunmak için bir taviz olarak yorumlanmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler