YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mursi'ye hapis cezası verildi!
Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, "Ülkede düşmanca eylemler yürütmek ve Hamas hareketiyle casusluk çalışmalarında bulunmak"suçlamasıyla 15 gün hapsine karar verildi.
Mursi'ye hapis cezası verildi!
26 Temmuz 2013 / 11:39 Güncelleme: 26 Temmuz 2013 / 13:45

Mısır'da ordunun yönetime el koymasıyla görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, ülkede düşmanca eylemler yürütmek ve Hamas ile casusluk çalışmalarında bulunmak suçlamasıyla 15 gün hapsine karar verildi.

Mısır Resmi Haber Ajansı'nda (MENA) yer alan habere göre, Kahire İstinaf Mahkemesi'nin atadığı Soruşturma Hakimi Hasan Semir, Muhammed Mursi'yi, "Hamas ile casusluk yaparak ülkeye yönelik düşmanca eylemlerde bulunduğu" gerekçesiyle yürütülen soruşturma tamamlanıncaya kadar 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Semir'in, kendisine yöneltilen suçlar kapsamında Mursi'yi dinleyerek 15 gün hapsine karar verdiği belirtildi.

Mursi'ye yöneltilen suçlamalar arasında, "Hamas ile işbirliği yaparak ülkedeki güvenlik güçlerine ait merkezlere saldırılar düzenlemek, hapishaneleri basarak kamuya ait binaları tahrip etmek, Vadi en-Natran Hapishanesi'nde kasıtlı olarak yangın çıkarmak, hapishaneden firar etmek ve tutukluların kaçmasına yardımcı olmak, hapishane kayıtlarını imha etmek, emniyet görevlilerini öldürmek ve kaçırmak" gibi ithamlar yer alıyor.

Tutukluluk süresi 15 günde bir yenilenebiliyor

Muhammed Mursi'ye verilen 15 günlük hapis cezası, kendisine yöneltilen farklı suçlamalar gerekçe gösterilerek tutukluluk süresi bitiminde yenilenebiliyor. Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in tutukluluk süresi de hakkındaki farklı suçlamalar gerekçe gösterilerek her 15 günde bir yenileniyor. Mübarek’in tutukluluk süresi, en son 1 Temmuz 2013'te, hakkında "El-Ahram gazetesinin hediyelerine el koyma" suçlamasıyla devam eden soruşturmanın tamamlanması amacıyla 15 gün uzatılmıştı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinin serbest bırakılmasını veya durumlarının şeffaf bir şekilde gözden geçirilmesini istemişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler