YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mursi'ye destek gösterilerine katılmak farzdır!
Mursi'ye destek gösterilerine katılmak farzdır!
30 Ağustos 2013 21:30
Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Karadavi, askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Mursi'ye destek gösterilerine katılmayı "farz-ı ayn" olarak niteledi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, Mısır'da askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek gösterilerine katılmayı farz-ı ayn olarak niteledi.

Katar'ın başkenti Doha'daki Ömer bin el-Hattab Camisi'nde verdiği cuma hutbesinde Karadavi, Mısır ordusunun kışlasına dönmesi yönünde tavsiyede bulunarak, "Mısır halkına el uzatan askerlere sesleniyorum. Akıllı olun. Askerin görevi ülkenin sınır güvenliğini, korumaktır. Eğer, asker yönetimi devralarak, ülkeyi yönetmeye kalkarsa bunun arkasında fesat vardır" diye konuştu.

Mısır yönetimini de sert bir dille eleştiren Karadavi, Rabiatul Adeviyye meydanında öldürülenlerin cesetlerinin yakılmasına dikkati çekerek, "Cemal Abdunnasır, Enver Sedat, Hüsnü Mübarek'in 60 yılda işleyemediği kadar suçu birkaç hafta içinde işlediniz" ifadesini kullandı.

Karadavi, Adeviyye'ye barışçıl gösteriler düzenlendiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, devrimlerine başladıkları ilk gün barışçıl gösteriler düzenleyeceklerini söylemiş ve bu tutumlarının kurşunlardan daha güçlü olduğunu belirtmişti. Gösteriler, tamamen barışçıldır. Mısır medyasında aksi yönde yer alan haberler de gerçeği yansıtmamaktadır."

Karadavi, Mursi'nin bir takım hataları olduğunu kabul ettiğini belirterek, "Mursi'nin hatası, etrafındaki birçok kişinin sırlarına vakıf olmaktı. Eğer bu sırları ifşa etseydi bu ülke için büyük bir skandal olurdu. Mursi, sırlarıyla beraber sürpriz bir şekilde götürüldü."

Mısır halkına sokaklara çıkmaları çağrısında bulunan Karadavi, "Meydanları boş bırakmayın. Ülkenin menfaati için gücü yeten evinden çıksın. Görevinden alınan Mursi'ye destek gösterilerine katılmak Müslümanlar için 'farz-ı ayn'dır" değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

23:12
 // KARDAVİ KARDA
Madem öyle neden şimdiye kadar sustun. Gecikmiş adalet, adalet değildir. Aklınız sıra günah çıkarıyorsunuz. Bu verdiğin fetvayı üç yaşındaki çocuk da verir....
30 Ağustos 2013 23:12
18:57
 // Oktay D Gezer
Sn Prof İhsanoglunun kulakları cinlasin,hala ne bir şe ne bir nefes!?...
30 Ağustos 2013 18:57
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler