YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mursi'nin sözleri çarptırıldı
Mursi'nin sözleri çarptırıldı
17 Ocak 2013 09:11
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 2010 yılında çekilmiş bir videoda siyonistler hakkında söylediği sözlerin çarptırıldığı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Mursi'nin cumhurbaşkanı seçilmeden önce 2010 yılında çekildiği belirtilen bir video kaydında, İsrail'in 2008 yılı sonu 2009 yılı başında Gazze'ye başlattığı savaş hakkındaki yorumunda söylediği ''Siyonistler, Filistinlilere saldıran kan emicilerdir'' sözlerinin cımbızlanarak çarpıtıldığı ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu cümlenin, videoda söylendiği bağlamda, diğer sözleriyle birlikte değerlendirilmesinin gerekliliğine vurgu yapıldı. Açıklamada ayrıca, Mursi'nin Kahire'yi ziyaret eden ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı John McCain ve beraberindeki heyeti kabul ettiği, McCain'e, tüm dinlere, ibadet ve din özgürlüğüne duyduğu saygıyı vurguladığı belirtildi. Mursi'nin heyete ayrıca, Mısır halkının semavi din mensuplarına tam vatandaşlık veren yeni anayasayı kabul ettiğini hatırlattığı kaydedildi.

Mursi'nin ''Yahudilik dini ve bu dine mensup kişilerle, korunmasız Filistinlilerin canlarına ve mallarına saldırarak şiddet uygulayanların birbirinden ayrılması gerektiğinin'' altını çizdiği belirtildi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler