YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mursi'nin oy kullanıp kullanamayacağı kararını YSK verecek
Mursi'nin oy kullanıp kullanamayacağı kararını YSK verecek
25 Mayıs 2014 09:28
Mısır'da, Adalet Bakanı Osman, Mursi'nin yargılama sürecine siyaset karıştığına dair, "Hakimler hiçbir yargılamaya siyaseti karıştırmaz, sanık suç teşkil eden fiileri esas alınarak yargılanır" değerlendirmesinde bulundu.

Mısır'da son zamanlarda yürütülen yargılamalar ve alınan kararlara ilişkin başkent Kahire'deki bakanlık merkezinde basın toplantısı düzenleyen Mısır'da, Adalet Bakanı Neyyir Osman, yargının siyasete alet edildiği yönündeki iddiaları yalanlayarak, "Mısır yargısı siyasetten uzaktır. Hakimler siyasete hizmet etmiyor ve ellerindeki dava dosyaları dışında hiçbir tarafın etkisi altında kalmıyor" dedi.

Osman, ülkede yargının işleyişinde herhangi bir bozukluk olmadığını öne sürdü.

Hiçbir sanığın, ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü durum karşısında istisnai bir kanunla yargılanmadığını iddia eden Osman, "Mısır hapishanelerinde hakkında suç isnat edilmeyen tutuklu yok. Alıkonulan kişiler ise soruşturma aşamasında haklarında suç isnat edilenler" ifadesini kullandı.

Darbeyi ret ve meşruiyete destek için Ulusal İttifak tarafından daha önce yapılan açıklamada, 3 Temmuz 2013'ten bu yana darbe yönetimi tarafından çoğunluğu Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensubu 20 binden fazla kişinin tutuklandığı belirtilmişti.

Dünya kamuoyunda tepkiyle karşılanan idam cezalarına ilişkin ise Osman, idam kararlarına temyiz yolunun açık olduğunu hatırlatarak, sanıkları korumak adına tüm önlemlerin alındığını söyledi.

İdam cezalarıyla ilgili kararlar

"Mısır'ın en çok sanıklı davası"nın 24 Mart'taki duruşmasında, 397'si gıyaben 545 sanık yargılanmış, bunlardan 528'i idam cezası çarptırılmış, 17'sinin ise beraatlarına karar verilmişti. İdam cezasına çarptırılan sanıkların dosyaları, Mısır Müftüsü'ne sevk edilmişti.

 Minya Ceza Mahkemesi, 29 Nisan'da görülen duruşmada, aralarında İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile eski Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkanı Saad el-Katatni'nin de bulunduğu, çoğunluğu gıyaben yargılanan 683 sanık hakkında idam kararı vererek dosyayı Müftülük makamına göndermişti.

Aynı mahkeme daha önce idam cezası verdiği 528 kişinin dosyasını da karara bağlamıştı. Bu kapsamda 37 sanık hakkındaki idam kararı onanmış, 491 kişinin cezası ise müebbet hapse çevrilmişti.

Mursi'nin oy kullanması

Darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılama sürecine siyaset karıştığına dair ise Osman, "Hakimler hiçbir yargılamaya siyaseti karıştırmaz, sanık suç teşkil eden fiileri esas alınarak yargılanır" değerlendirmesinde bulundu.

Osman, İhvan mensupları hakkında verilen beraat kararlarını örnek göstererek, "Yargılamanın siyasi olmadığını bu kararlara bakarak bile söyleyebiliriz" diye konuştu.

Hakkında şu ana kadar kesinleşmiş bir hüküm bulunmaması sebebiyle Mursi'nin seçimde oy kullanıp kullanmayacağı şeklindeki soruyu yanıtlayan Osman,  "Mursi'nin oy kullanıp kullanamayacağı yönündeki kararı Yüksek Seçim Kurulu verecek" şeklinde konuştu.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler