YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mursi'nin ilk mesajı ne oldu?
Mursi'nin ilk mesajı ne oldu?
25 Haziran 2012 07:47
Kesin sonuçların açıklanmasının ardından halka hitap eden Mursi barış mesajları verdi...

Mursi, halka hitap etti:

Mısır cumhurbaşkanlığına seçilen Hürriyet ve Adalet Partisi'nin adayı Muhammed Mursi, ''Bizler savaş için gelmedik barış için geldik. Mısır'ın tüm uluslararası anlaşmalarına saygılıyız'' dedi.

Mısır devlet televizyonundan halka hitap eden Mursi, konuşmasına herkese teşekkür ederek başladı. Savaş için değil barış için geldiklerini söyleyen Mursi, Mısır'ın yaptığı tüm uluslararası anlaşmalara saygılı olduklarını ifade etti.

''Allah'ın muvaffakıyeti ve şehitlerin temiz kanları sayesinde buradayız'' diye konuşan Mursi, şehit anne baba ve ailelerine teşekkür etti.

Devrimin kazanımlarını savunacağını ve herkesin hakkını koruyacağını belirten Muhammed Mursi, ''Sizin önünüzde başkan olarak duruyorum halbuki sizin en hayırlınız ben değilim'' ifadesini kullandı.

Seçim sürecinde gösterdikleri gayretlerden dolayı yargı mensupları, ordu ve polise de teşekkür eden Mursi, Mısır'ı vatan kabul eden herkesin başkanı olacağını vurguladı.

Yargının üçüncü güç olduğunu ve yürütmeden ayrılması gerektiğine inandığını açıklayan Mursi, bu yönde çalışacağını kaydetti.

Mısır halkı üzerinde hiçbir hakka sahip olmadığını dile getiren Mursi, ''Halkın benim üzerimde hakkı var. Bana yüklenen sorumluluk ve vazifeler var'' değerlendirmesinde bulundu.

Mısır halkını vatan birliğinin güçlenmesi için çalışmaya davet eden Mursi, ''Allah'ın ipine sıkıca sarılın. Hepimizin düşünceleri farklı olsa da hepimiz bu devrime karşı vefakarız'' diye konuştu.

Muhammed Mursi, güven ve istikrara çıkışın tek yolunun milli birliğin gerçekleştirilmesinden geçtiğini vurgulayarak, yapmaları gereken şeyin ülke kaynaklarının iyi bir şekilde yönetilmesi olduğunu belirtti.

Ülkedeki etnik ve dini grupları kucaklayacaklarını, dünya ile dengeli ilişkiler kuracaklarını belirten Mursi, ''Hristiyan olsun Müslüman olsun, hangi meslek ve siyasi grubun içinde olursa olsun bizler Mısırlıyız'' ifadesini kullandı.

Mursi'nin konuşması Mısır'da adeta hayatı durdurdu. Mursi'nin konuşması esnasında Tahrir Meydanı ile ikinci büyük kent İskenderiye'de havai fişek gösterileri yapıldı.

Mısır medyası Mursi'nin konuşmasını olumlu ve kucaklayıcı olarak değerlendirdi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler