YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mursi'den mahkeme heyetine tokat gibi cevap
​Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 35 kişinin yargılandığı "casusluk" davasının görülmesine devam edildi.
Mursi'den mahkeme heyetine tokat gibi cevap
18 Ocak 2015 / 23:00 Güncelleme: 19 Ocak 2015 / 07:51

Mursi, Kahire'deki Polis Akademisi'ndeki duruşmada, cam kafesin ardından yaptığı savunmasında, "Bir çetenin değil cumhuriyetin başkanıydım" dedi. Ülkede geçiş döneminde yaşanan şiddet olaylarının İhvan'la ilgisinin olmadığını vurgulayan Mursi, 2011'deki devrim sırasından cumhurbaşkanlığı görevini devraldığı Haziran 2012'ye kadar geçen sürede Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda göstericilerin öldürülmesi olaylarından "askeri konseyin" sorumlu olduğunu ifade etti.

Göreve geldiğinde konuyu araştırmak için "Gerçekleri Araştırma Komisyonu" kurduğuna değinen Mursi, Tahrir Meydanı çevresindeki bazı otel müdürlerinin, "25 Ocak 2011 devriminden, Haziran 2012'ye kadar göstericilerin keskin nişancılar tarafından vurulmasında, zamanın Askeri İstihbarat Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin emriyle hareket eden kimi güvenlik birimlerini suçlayan ifadeler" verdiğini söyledi.

Bu tanık ifadelerini ve diğer raporları Başsavcılığa gönderdiğini dile getiren Mursi, "bu kişileri neden yakalamadığı" yönündeki soruya, "kurumları korumayı ve anayasal şekilde yargılanmalarını istediği" şeklinde cevap verdi.

Mursi, yaklaşık iki saat süren savunmasında, "Herkesi 25 Ocak 2011 devriminin hedefleri etrafında toplanmaya ve gelecek pazar günü gerçekleşecek devrimin yıl dönümünde darbe yönetimini düşürmek için birleşmeye" çağırdı. Mahkeme heyeti daha sonra duruşmayı, 21 Ocak Çarşamba gününe erteledi.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 35 kişi, "Devletin çıkarlarına zarar vermek amacıyla Hamas, Lübnan'daki Hizbullah örgütü ve İran Devrim Muhafızları'yla suç amaçlı iş birliği yaptıkları" iddiasıyla casuslukla suçlanıyor.

Davadaki 36 sanıktan 22'si tutuklu, 14'ü ise gıyaben yargılanıyor.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler