YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mursi idamına bir tepki de İngiltere'den
Mursi idamına bir tepki de İngiltere'den
16 Haziran 2015 17:25
İngiltere, Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi hakkında verilen müebbet hapis ve idam cezalarından "derin endişe" duyduğunu bildirdi.

İngiltere, Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında bugün verilen müebbet hapis ve idam cezalarından derin endişe duyduğunu bildirdi.

AA muhabirinin, Mursi hakkında verilen karara ilişkin İngiltere'nin tepkisini sorması üzerine İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada, "İngiliz hükümeti, Mursi ve 100'den fazla kişiye verilen idam cezasından derin endişe duymaktadır. Bu endişe, karar ilk açıklandığında da belirtilmiştir" denildi.

Bakanlık, bugün onanan cezalarla ilgili temyize gidileceğinden haberdar olduğunu belirttiği açıklamasında, "İngiltere, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne dayanan daha istikrarlı bir Mısır'ı desteklemektedir. Bundan sonraki yasal süreçleri yakından takip etmeye devam edeceğiz" ifadesi kullanıldı.

Mısır mahkemesi, bugün Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Mursi hakkında, "casusluk" davasında müebbet hapis, "hapishaneler baskını" davasından ise idam cezası vermişti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler