YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mursi hakkında şok iddia
Mursi hakkında şok iddia
02 Eylül 2015 01:15
Eski Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de sanıklar arasında yer aldığı davanın duruşmasında, "Mursi'nin hilafet kurmak istediğini" iddia etti.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Muhammed Mursi ve 10 kişinin "Katar adına casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasına ifadesi dinlenmek üzere katılan eski bakan İbrahim, Katar'a bazı gizli belgelerin sızdırılması konusunda, "Eğer gerçekleşseydi o planlı bir şekilde işlenmiş suç olacaktı ve ülkenin ulusal güvenliğini etkileyecekti" dedi.

İbrahim, "Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), zamanında Cumhurbaşkanlığı kurumlarına sızdı, bazıları kurum içinde görev aldı. Mursi'nin danışmanlarından Eymen Hüdhüd, eski Cumhurbaşkanlığı Divanı Başkan Yardımcısı Esad Şeyha gibi yakalanıp, yargı önüne çıkarıldılar ve mahkum edildiler" diye konuştu.

İbrahim, Mursi'nin de hazır bulunduğu duruşmada ayrıca "Muhammed Mursi, ülkede hilafet kurma niyetindeydi" ifadesini kullandı.

Duruşma, Milli Güvenlik Birimi'nden Tümgeneral Adil Azeb'in ifadesinin dinlenmesi için 7 Eylül'e ertelendi.  

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi, 3 Temmuz 2013'te yapılan askeri darbe sonrasında Nahda ve Rabia meydanlarında meydana gelen olaylarda ön plana çıkan isimler arasında yer alan Muhammed İbrahim'i geçen mart ayında içişleri bakanlığı görevinden almıştı.

Darbenin ardından Mursi ve darbe karşıtları hakkında birçok dava açıldı. Bunlardan "Hapishaneler baskını" davasında Mursi'nin yanı sıra çok sayıda İhvan yöneticisinin aralarında bulunduğu 100 kişiye idam, 21'ine müebbet, 8 kişiye ise 2 yıl hapis cezası veren mahkeme, "casusluk" davasında ise 16 kişi hakkında idam hükmü vermişti. "Casusluk" davasında Mursi dahil 17 kişi ise müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Daha önce yargılandığı ve kamuoyunda "İttihadiyye olayları" adıyla bilinen davada 20 yıl hapse mahkum edilen Mursi hakkında "Katar adına casusluk" ve "yargıya hakaret" suçlamasıyla açılan davalar ise sürüyor.

Mursi ve 10 kişi, "Katar adına casusluk" davasında ülkenin istihbarat birimleri, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Kurumu'ndan çıkan çok gizli raporları ele geçirmek ve bunu Katar ile paylaşmakla" suçlanıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler